Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Policie zadržela padělatele, kteří tiskli dokonalé padělky za miliardy korun

Banky 05.11.2015 | 08:40 0 Komentářů

Česká policie odhalila padělatele bankovek, kteří plánovali vytisknout stovky milionů eur a 100 miliard korun. Pět obviněných je stíháno v České republice a další na Slovensku. Padělatelům hrozí až 16 let vězení.

„Zadrželi jsme několik osob podezřelých z padělání a pozměňování peněz, konkrétně se jednalo o bankovky euro a české koruny,“ řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

„My se bavíme o částce, která je ne nevýznamná ve srovnání s celým státním rozpočtem České republiky,“ řekl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Roman Kafka. Obvinění využívali k tisku padělků originální bankovkový papír i s ochrannými prvky, jehož původ zatím není policii znám. „S ohledem na to, jakou technologií oni byli nadáni a jakým materiálním zabezpečením disponovali, tak by se jednalo o dokonalé padělky,“ dodal Roman Kafka.

Padělky má na starosti Česká národní banka (ČNB). Ke konci září zadržela ČNB 3 626 padělků bankovek a mincí, což představuje meziroční nárůst o více než čtvrtinu. Nejvíce se padělaly americké dolary.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.