Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Pojistný trh mírně zpomalil, stále však rostl

Předběžné výsledky ČAP za loňský rok svědčí o stabilitě pojistného trhu. Po nadprůměrně úspěšném období v roce 2007 vykazuje celkové předepsané pojistné nárůst téměř 5 %. Finanční ani hospodářská krize se tak do pojišťovnictví v roce 2008 zásadně nepromítla. (Tisková zpráva České asociace pojišťoven)

 .   Tempo růstu životního (+4,5 %) a neživotního pojištění (+5,2%) se v roce 2008 téměř vyrovnalo: rozdíl tak činí pouhých 0,7 %.

.   Běžně placené životní pojištění významně vzrostlo jak v rámci celkového předepsaného pojistného (+7,9 %), tak i v oblasti obchodní produkce, tj. v objemu smluv (v Kč) uzavřených v roce 2008 (+ 13,3 %).

„I přes oslabení finančního sektoru celosvětovou finanční a ekonomickou krizí lze předběžné výsledky za rok 2008 hodnotit jako stabilní a příznivé,“ konstatuje výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora: „Přesto se v následujícím období zpomalení hospodářského růstu zřejmě nevyhne ani pojišťovnictví.“ Meziroční index 2008/2007 zaznamenal 4,9% růst proti více než 8% dynamice z roku předešlého. Aktuální výsledky všech členských pojišťoven ČAP se však i nadále pohybují v příznivých číslech.

V kategorii celkového předepsaného pojistného vykazuje neživotní pojištění větší nárůst (+5,2 %) než tradičně vedoucí segment životního pojištění (+4,5%). Dynamika neživotního pojištění se vrací na úroveň tempa růstu roku 2005 zejména díky rostoucímu objemu předepsaného pojistného u podnikatelských pojištění. „Důvodem jsou patrně obavy ze zvýšeného  rizika majetkových ztrát , které výrazně tuto oblast ovlivnily. A ve srovnání s meziročním indexem 2007/2006, kdy se tato oblast propadla o téměř 4 procenta, letos statistiky naopak zaznamenaly šestiprocentní nárůst,“ dodává Tomáš Síkora. 

Příznivý signál dále vysílá růst v oblasti pravidelných plateb, a to jak v předepsaném pojistném, tak i obchodní produkci životního pojištění, v níž se potvrzují prognózy ČAP za třetí čtvrtletí i odhady jednotlivých členů: „Dynamika růstu pravidelných plateb do životního pojištění nadále
zůstává stabilizačním prvkem celého segmentu,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAP.

Životní pojištění má pro následující období stále velký potenciál růstu. „Očekáváme, že  zájem veřejnosti s největší pravděpodobností zaujmou produkty s garantovaným výnosem a tradiční kapitálová životní pojištění,“ říká Tomáš Síkora a doplňuje: „Ekonomické zpomalení může mít naopak dopad na životní pojištění v rámci poskytovaných benefitů ze strany zaměstnavatelů. Nicméně další trend výrazněji naznačí vývoj v prvním čtvrtletí 2009,“ dodává Tomáš Síkora. 

 Poznámka: Předběžné statistiky za rok 2008 naleznete na
www.cap.cz (sekce Statistické údaje)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.