CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Zámečník

04. 08. 2008

4 komentáře

Životní pojištění: „Takové lepší spoření“?

 


 

Důvodů, proč být životně pojištěn, lze najít více než dost. Za jeden z nich ale lidé stále hojně považují vytváření finanční rezervy na stáří. A to zejména lidé z menších obcí. Ve větších městech již převládá skutečný hlavní účel životního pojištění – zabezpečit rodinu v případě úrazu nebo smrti. Přesto ale zpráva z průzkumu AMCICO AIG Life uvádí: „ Celkově ze všech skupin respondentů se na dalších dvou místech umístila potřeba zabezpečit se na důchod a uzavření pojištění jako forma naspoření si financí na stáří.“

Podle průzkumu má uzavřeno životní pojištění 70 % respondentů. V souvislosti s hlavními motivy jeho uzavření se dere na povrch otázka: Bylo jich tolik mystifikováno?

Životní pojištění podle ČAP

Životní pojištění v posledním půlroce zažilo renesanci. Lidé ho uzavírají ve větší míře a růstem opět předběhlo neživotní pojistky. Celý trh podle předběžných výsledků rostl meziročně o 7,74 %. Životní pojištění přitom přidalo 10,51 %. Největší růst zájmu zaznamenalo samostatné jednorázově placené životní pojištění – meziročně o 23,91 %.

Bohužel se ze statistik asociace nedozvíme, v jakém poměru jsou jednotlivé tipy životního pojištění, zda převládá rezervotvorné či rizikové životní pojištění. Na naši žádost o podrobnější rozdělení statistik odpověděla Ema Novotná, tisková redaktorka asociace:

„Vašemu požadavku nejsme zcela schopni vyhovět – systém je nastaven tak, že se produkty v předběžných (čtvrtletních) statistikách tak podrobně nerozebírají. Statistické údaje, které Česká asociace pojišťoven sbírá jsou zejména v souladu s možnostmi, potřebami a požadavky členských pojišťoven. Vámi požadované údaje ČAP pravidelně zveřejňuje ve výročních zprávách. VZ za rok 2007 se momentálně finalizuje. K jejímu zveřejnění dojde nejpozději do konce září 2008. V průběhu roku 2008 však tyto podrobné údaje k dispozici mít nebudeme.“

REKLAMA

Zatímco růst předepsaného pojistného u životního pojištění vzrostl v prvním pololetí o 10,5 %, počet uzavřených smluv dosahoval pomalejšího tempa růstu – jen 5,57 %. Počet uzavřených smluv dokonce rostl pomaleji než už neživotního pojištění. Důsledkem toho se zvýšilo předepsané pojistné na smlouvu z 31 397 Kč na 32 866 Kč, tedy o 4,68 %, zatímco předepsané pojistné na smlouvu neživotního pojištění kleslo o 1,16 %.

Podíl na celkovém trhu pojištění si stále ještě udržuje majoritní Česká pojišťovna (29,97 %). Následována je Kooperativa, pojišťovnou (22,89 %), která na ni nedosahuje ani s přispěním sesterské České podnikatelské pojišťovny. Další pojišťovny jsou s odstupem v řádu desítky miliard předepsaného pojistného v pozadí.

Životní pojištění v pohybu

Na trhu životního pojištění je situace mnohem vyrovnanější. Za Českou pojišťovnou stojí ING Životní pojišťovna, která těží ze silné interní zprostředkovatelské sítě a ze specializace na životní pojištění, následuje Kooperativa, jejíž dceřiná společnost Kapitol taktéž poskytuje silné distribuční zázemí, a následuje Pojišťovna České spořitelny, jejíž produkty životního pojištění jsou oblíbeny nejednou finančně poradenskou sítí. Nemluvě o silné distribuci v rámci skupiny na přepážkách České spořitelny.

REKLAMA

Největšího meziročního růstu předepsaného pojistného životního pojištění dosáhl v prvním pololetí AEGON (+52 %). Jeho tržní podíl, jakožto poměrně mladé pojišťovny na trhu, ale není velký – jen 0,49 %. Nutno ale dodat, že kupříkladu Wüstenrot pojišťovna, která dosahuje jen o jeden bazický bod menšího podílu na trhu, zdaleka tak silně nerostla. Meziročně si připsala pouze 10,32 %.

Solidního růstu dosahovala též ING Životní pojišťovna (+48,07 %) a Victoria Volksbanken (+39,86 %). Zejména u ING se jedná o úctyhodný výkon, neboť v oblasti životního pojištění se dostala na druhou příčku za Českou pojišťovnu a dosáhla tržního podílu 15,34 %.

AXA vsadila na špatného koně?

V loňském prvním pololetí vstoupila na finančně poradenský/zprostředkovatelský trh společnost Partners za nemalé podpory AXA. V prvním pololetí letošního roku, po přibližně roční spolupráci, se očekávaly první výraznější plody spolupráce. Čísla České asociace pojišťoven ale o výrazném úspěchu nehovoří.

AXA udržela tržní podíl v rámci životního pojištění na úrovni 2,49 %. Řadí se tak těsně pod první desítku největších producentů životního pojištění. „Dopomohl“ jí k tomu ovšem výrazný meziroční propad – předepsané pojistné na rostoucím trhu kleslo o 10,13 %! Propad pojišťovny nespasil ani růst neživotního pojištění (+9,81 %) a celkově tratila 9,44 %.

Pomineme-li úzce specializovanou pojišťovnu EGAP, zaznamenala AXA nejhorší výsledek ze všech členů asociace.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Radim K.

  5 srpna, 2008

  Dobry den. Mam jiny dotaz, snad to nebude vadit, nevim, kde jinde se zeptat. Pristi tyden budu koncit s fin.poradenstvim a zatim jsem si nenasel nahradu a proto se budu hlasit na uradu prace. Pracoval jsem na ZL jako hlavni cinnost. Budu mit narok na podporu v nezamestnanosti? A ktere datum mam uradu prace napsat, datum podpisu smlouvy o spolupraci, nebo datum podpisu smlouvy o koordinaci spolupraci, ci datum, kdy mi byl vydan ZL a od kdy jsem zacal pravidelne platit sp a zp? Moc mi Vase odpovedi pomuzou. Diky. RK

  Odpovědět

 • Jiří Kašpar - Finservis.com s.r.o.

  10 srpna, 2008

  Neznám sice detailnější informace ohledně nové produkce a stornech smluv, ale z vývoje lze usuzovat, že AXA udělala velkou chybu, když vypověděla smlouvu OVB a vsadila na „nové OVB“ s anglickým názvem Partners. Nikdo si snad nemyslel, že by to dělali ti samí lidé najednou jinak, než byli zvyklý, že najednou procitli a znelíbilo se jim předražené pojištění… Pohádky jsou pro děti, pokud je někdo povídá dospělým a oni jim uvěří, o nečem to vypovídá.
  Mám informace o tom, že spolupracovníci OVB se snažili smlouvy u AXA zrušit a udělat nové samozřejmě u jiné pojišťovny. A nelze se tomu divit.
  Když srovnám servis AXA a ING, tak je nesrovnatelný. ING má servis makléřém velmi propracovaný a je zajišťován perfektní servis. O AXA se to říci nedá, nikdy nás ještě nenavštívil manažer, který by měl naši společnost na starosti. Pokud bude AXA sázet jen na pár velkých zprostředkovatelů, tak se jí to může (a zřejmě se již tak stalo) dost vymstít.
  Na závěr lze jen konstatovat, že vypovídat smlouvy na základě konkurečního či jiného boje mezi zprostředkovateli, nikoliv podle kvality práce, je naprostý(a nejen ekonomický)nesmysl. Mimochodem i OVB si tady může sáhnout do svědomí, pokud nějaké má.

  Odpovědět

 • Marko

  10 srpna, 2008

  Víte takové kecy, jaké tady pouštíte si nechte na svoje ovečky. Pokud jste si nevsiml, tak ti bývalí OVB boys aka Partners dnes mají nejlevnejší produkty.
  Vás pravděpodobně štve, že produkci máte tak mizernou, že s nabídkou svého vlastního produktu a know how by Vás vykopli i ze pojišťovny Slavia.

  Odpovědět

 • FL

  10 srpna, 2008

  Panove poradci, vy tady svoje (potencionalni) klienty spis odrazujete, resite tady desny hovna. Prodejci hrncu co chodi po zvonkach jsou mozna na lepsi intelektualni urovni nez zde pritomni financni poradci aneb „doktori rodinnych financi“.Hodne stesti vam vsem pritomnym v duchaplne diskuzi na tomto „vzdelavacim “ serveru a hodne nabouchanych izp. (je to skvela vec)

  Odpovědět