Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Podnikatelé optimismem rozhodně nehýří

Investice 25.06.2019 | 13:15 0 Komentářů

Nejnovější data z ČR a vlastně i z Německa potvrzují dosavadní trend zhoršování podnikatelských nálad. Český podnikatelský sentiment se zhoršuje již téměř pravidelně od podzimu loňského roku a od dřívějšího a rychlejšího propadu mu bránily jen pozitivní výsledky ve stavebnictví zažívající boom vedoucí i k vyšším cenám v tomto odvětví. Pokud bychom se dívali jen na tuzemský průmysl, byl by patrný ústup optimismu daleko dříve, protože započal ještě před tím, než naše ekonomika začala skutečně výrazně šlapat na brzdu.


Nálady v ekonomice se sice zhoršují a indikují další zpomalování ekonomického růstu, avšak na přicházející recesi zatím nevypadají. Celkově tedy sice ne, ale pod povrchem velkých všeobjímajících čísel jsou ta menší, která už tak přesvědčivě nepůsobí. Ukazují například, že třeba v průmyslu panuje velmi špatné očekávání pro další tři měsíce, pokud jde o nové zakázky. V tomto směru je dokonce míra pesimismu srovnatelná s poslední recesí před šesti lety.Současně vzhledem k obchodní orientaci a silnému zastoupení automobilového průmyslu korelují s vývojem v Německu, kde se také podle včera zveřejněných údajů Ifa, nálady a zejména pak očekávání zhoršují.

Podniky ztrácejí svůj již tak nevelký optimismus a hledí do budoucnosti opatrně. Tvrdá čísla jim sice za pravdu zatím nedávají, nicméně jsou z podstaty věci zpožděná o několik měsíců, a tak v mezičase vlastně nic jiného než měkké ukazatele důvěry k dispozici oficiálně ani nejsou. Ty další přijdou už příští týden, kdy budou zveřejněny indexy nákupních manažerů za červen. Nic pozitivního se od nich nejspíše také očekávat nedá. Ochlazení přicházející ze zahraničí česká ekonomika nemůže nepocítit, nicméně může jej kompenzovat silnou domácí investiční a spotřebitelskou poptávkou. Alespoň v tomto směru včerejší průzkumy nedopadly nejhůř, protože důvěra spotřebitelů – byť již není tak vysoká jako dříve, zůstává stále nadprůměrně pozitivní.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.