Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Ekonomika ztrácí důvěru podnikatelů

Makro 24.06.2019 | 13:16 0 Komentářů

Český statistický úřad zaznamenal pokles důvěry mezi podnikateli v průmyslu, v obchodu a ve vybraných odvětvích služeb. Oproti květnu se důvěra spotřebitelů v ekonomiku nezměnila.

Podruhé za sebou poklesla důvěra v průmyslu. „Podnikatelé v určitých sektorech průmyslu počítají s mírným letním útlumem v podobě celozávodních dovolených a odstávek, se kterými souvisí i uvažované nižší tempo růstu výrobní činnosti,“ dodal Jiří Obst.

Důvěra v ekonomiku v podnikatelské sféře rostla pouze ve stavebnictví. „Podnikatelé očekávají, že v letním období vzroste tempo růstu stavební činnosti a uvažují i navýšení počtu zaměstnanců. Z konjunkturálního průzkumu rovněž vyplynulo, že stavební podniky mají zajištěnou práci zakázkami na 10,3 měsíce, což je nejvyšší hodnota od počátku zjišťování tohoto údaje,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Na tuzemský průmysl a obecně na celou ekonomiku dopadá zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, což není překvapivé. Vnější faktory budou mít zásadní vliv na vývoj v české ekonomice i ve zbytku letošního roku: základním scénářem zůstává zpomalení růstu české ekonomiky oproti roku 2018,“ doplnil Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.