Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Podnikatelé nevymáhají sankční úroky. Ročně tak přicházejí o tisíce

Investice 06.03.2013 | 12:03 0 Komentářů

Mnohé podnikatele trápí dluhy a nepříznivá finanční situace, ale převážná většina podnikatelských subjektů neuplatňuje vůči odběratelům sankční úroky. I když mají tuto položku ve smlouvě a mohli by si tak polepšit v průměru o 86 tisíc korun ročne. 

Většina subjektů má ve smlouvách zaveden takzvaný sankční úrok. Ten je uplatněn v případech, kdy jsou faktury placeny se zpožděním. Nejčastěji se jedná o 0,05% z dlužné částky za každý den zpoždění,“ říká Bedřich Vít, ředitel společnosti OMEGA solutions.

Sankční úroky nevyužívá 98% podnikatelských subjektů. Jde především o malé podnikatele, kteří se bojí, že by jejich využití mohlo narušit vzájemné vztahy. Opak ale bývá pravdou. „Podle našich zkušeností naopak využití sankčních úroků vede ve finále ke zlepšení platební morálky mezi obchodními partnery,“ upozorňuje Bedřich Vít.

Sankční úrok ve výši 0,05 % se může zdát jako nepatrné drobné. Ve výsledku, ale nejde o tak malou částku. Podle statistik společnosti OMEGA solutions se OSVČ každý rok připraví průměrně o 86 tisíc korun.

Zdroj: Tisková zpráva OMEG solutions

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.