Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Podle Junckera USA cla na EU neuvalí

Vývoj ekonomiky 08.11.2019 | 16:52 0 Komentářů

Prezident Evropské komise Juncker v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung vyjádřil přesvědčení, že americký prezident Trump na Evropskou unii neuvalí cla na dovoz automobilů. Trump o této možnosti hovořil již na jaře tohoto roku a konečné rozhodnutí tehdy odložil na letošní listopad. Cla by měla potenciál významně poškodit evropskou ekonomiku a zřejmě by se neobešla bez odvetných opatření, čímž by se mohl rozhořet celý nový obchodní spor. O tom, že si Američané tento krok nakonec možná rozmyslí, hovořil již v minulém týdnu ministr obchodu USA Wilbur Ross. Juncker je podle svých slov přesvědčen, že z tohoto plánu definitivně sešlo a tento názor máme prý chápat jako pohled „informované osoby“, kterou vzhledem ke své funkci bez pochyby je. Zda se Junckerovo proroctví potvrdí, bychom se měli dozvědět během příštích pár týdnů, kdy by Trump měl vydat finální stanovisko.

Česká nezaměstnanost po třech měsících stability opět klesla na hodnotu 2,6 %. Volných pracovních míst bylo v říjnu na úřadech práce hlášeno 337 tis., tedy znatelně více než nezaměstnaných. Těch bylo v říjnu na již podruhé v tomto roce zaznamenáno méně než 200 tis. Nezaměstnanost se v průběhu tohoto roku drží na extrémně nízkých hodnotách. Již nyní je zřejmé, že se průměrná nezaměstnanost letos udrží pod tříprocentní hranicí. Konkrétně odhadujeme, že průměrná míra nezaměstnanosti dosáhne 2,8 %.

Statistika německého zahraničního obchodu za měsíc září potěšila, když vývozy meziměsíčně vzrostly o 1,5 %, čímž o více než procentní bod překonaly očekávání. Po nedávném zlepšení továrních objednávek a zastavení propadu předstihových indikátorů se tak jedná o další záblesk naděje pro německou ekonomiku, která se podle dosavadních odhadů potácela na hranici recese. Zda se skutečně jedná o změnu trendu, ovšem teprve uvidíme.

Česká koruna si drží dobrou kondici a tento týden zakončuje v blízkosti EUR/CZK 25,48, což je nejsilnější hodnota od července tohoto roku.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.