Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Obchodní válka mezi USA a EU? Zatížila by hlavně americké firmy

Vývoj ekonomiky 22.08.2019 | 16:54 0 Komentářů

Podle odborníků by obchodní válku mezi USA a Evropskou unií pocítily především americké nadnárodní podniky. Těm by uškodila více, než současná obchodní válka s Čínou. 

Na podzim bude Trumpova administrativa rozhodovat o tom, jestli uvalí cla na evropské automobily. Blíží se také summit G7 ve francouzském Biarritzu, na němž budou otevřeny otázky globálního obchodu.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová upozornila, že EU je připravena zavést odvetná cla. „Pravidla mezinárodního obchodu, která jsme v průběhu let rozvíjeli společně s našimi americkými partnery, nelze porušovat bez reakce z naší strany,“ uvedla již v roce 2018.

„Obchodní válka mezi USA a Evropou by pro USA byla náročnější než obchodní válka s Čínou, neboť by oslabila americké nadnárodní společnosti, zmenšila velikost trhů, ke kterým mají americké firmy přístup, a přiměla je k prodeji zahraničních aktiv a k uvolnění prostoru zahraniční konkurenci,“ upozorňuje Profesor Erik Joness z Univerzity Johnse Hopkinse. „Jinými slovy, smazala by všechny strukturální výhody, které americká administrativa vytvořila od konce druhé světové války,“ dodává.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.