CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

26. 04. 2021

0 komentářů

Perspektiva konce pandemie zvyšuje náladu podnikatelů i spotřebitelů

 

Podle dnes zveřejněných výsledků statistického úřadu se nálada v české ekonomice za poslední měsíc citelně zlepšila. S výjimkou stavebnictví se zlepšila nálada ve všech velkých odvětvích v ekonomice. V průmyslu panuje nejlepší nálada za poslední tři roky, kterou podporují jak příznivější hodnocení současné situace, tak plnící se zakázkové knihy na rok dopředu. Pozitivní vyhlídky průmyslu přinášejí i přesvědčení tamních firem, že budou nabírat nové zaměstnance, aby nové objednávky mohly realizovat. Kromě tradičních problémů se však průmyslové podniky musejí ve stále větší míře potýkat s nedostatkem materiálu a komponent, který je stále ještě důsledkem předchozího narušení dodavatelských řetězců i dopravy. Je to druhá strana globalizace, která postihuje především firmy operující s minimem zásob. 


Naprosto zásadní obrat nabrala nálada ve službách. Po měsících těžkého pesimismu se s vidinou konce nejdelšího lockdownu začali podnikatelé ve službách dívat do budoucnosti s optimismem. Nejenomže zde firmy čekají růst poptávky po rozvolnění, ale hodnotí i svoji současnou situaci výrazně lépe než třeba před měsícem. Vzhledem k ústupu pandemie by se tentokrát velká očekávání ve službách mohla už v nejbližších měsících začít konečně naplňovat, a právě služby by mohly růst HDP výrazně podpořit. Totéž v podstatě platí i pro obchod, který se navíc začal připravovat na rozvolnění zvyšováním zásob.

Nálada ve stavebnictví se oproti průmyslu a službám v posledním měsíci zhoršila. Očekávaná poptávka bude podle firem v tomto odvětví v dalších měsících spíše slabší a podnikatelům i nadále chybí kvalifikovaní i pomocní zaměstnanci k realizaci stávajících zakázek. Výhled poptávky je však trochu jako na houpačce, protože v prosinci i v březnu byla očekávání velmi vysoká, aby v lednu a v dubnu opět pohasla. V každém případě je nálada i předpokládaná úroveň zakázek vyšší než v loňském roce.

Optimističtěji hledí tentokrát do budoucna i spotřebitelé, kteří se již méně obávají zhoršení ekonomické situace, nicméně strach z nezaměstnanosti a inflace mezi nimi i nadále přetrvává. Dalším impulsem, který náladu domácností podpoří, bude rozvolnění umožňující nejenom nakupovat v plné šíři jako před pandemií, ale i cestovat a aktivně trávit volný čas mimo domov.

Při pohledu na dubnové výsledky nálad v české ekonomice nelze nebýt optimistický, pokud jde o další vývoj ekonomiky. Samozřejmě nejisté je zatím načasování úplného rozvolnění, avšak zakázky a očekávaná poptávka indikují výrazné zlepšení situace v dalších měsících. Na druhou stranu bude zatím třeba počítat i s přetrvávajícím nedostatkem dovážených komponent, který bude brzdit výrobu zejména automobilového průmyslu, a to bez ohledu na rostoucí objem objednávek.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.