Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Oslabující koruna je důsledkem špatných dat i politikou ČNB

InvesticeMakro 07.11.2012 | 14:32 0 Komentářů

Česká koruna oslabuje už tři týdny v řadě. Na páru s eurem se dnes dostala na nejnižší hodnoty od konce července 25,42 EUR/CZK. K americkému dolaru dnes dopoledne oslabila až na 19,83 USD/CZK a nachází se nejníže od počátku září (komentář XTB).

Oslabování koruny akcelerovalo na konci minulého týdne, když se ČNB rozhodla podpořit exportéry snížením základní sazby na 0,05 %. Kromě nízkého úroku oslabila ČNB korunu také komentářem, že je připravena k intervenci, pokud by měla koruna tendenci posilovat.

 xtb-czk

Graf: Posílení hlavních světových měn na páru s českou korunou od 1.11 2012, kdy se ČNB rozhodla snížit sazby na bezprecedentní úroveň 0,05 %.

Pro oslabení české měny včera hovořila také negativní data z průmyslu, který stojí za více než třetinou HDP. Výroba českých průmyslových firem v září meziročně klesla o 7,1 procenta, nejvíce od října 2009. Závratným tempem propadlo také stavebnictví, které ve stejném měsíci ztratilo meziročně 10,6 %. Tyto statistiky potvrdily prohlubující se recesi. Dnešní data průmyslové výroby z Německa, na jehož výkonu je český průmysl do značné míry závislý, potvrdila negativní trend. Klesla meziročně o 1,8 % (oček. –0,4 %). Očekáváme tak v následujících týdnech další oslabování české koruny ke společné evropské měně i k americkému dolaru. Obrat trendu by mohlo přinést zlepšení ekonomické aktivity v Evropě, aktuální data však zatím žádný náznak takového trendu nepřinášejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.