Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

NKÚ: MPSV mělo v účetnictví chyby v řádech miliard korun. Nedostatky byly zjištěny i ve vnitřním kontrolním systému

Státní rozpočet 23.09.2019 | 14:05 0 Komentářů

Při prověřování účetní závěrky za rok 2018 zjistili kontroloři NKÚ nesprávnosti ve výši 12,4 miliard korun. Ministryně Jana Maláčová přislíbila opravu. Problém podle ní zapříčinil personální deficit v loňském roce, kdy Maláčová rezort přebírala. 

„Významné nesprávnosti, které zjistili kontroloři v účetní závěrce, se týkaly rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy účetní závěrky,“ uvádí NKÚ. Ministerstvo opomnělo vykázat poskytnuté zálohy z titulu dotací za 7,2 miliardy korun a pohledávky včetně souvisejících skutečností z roku 2016 za 2,6 miliardy korun. Z tohoto důvodu nevydal NKÚ k účetní závěrce stanovisko bez výhrad.

Kontroloři kromě toho vytýkají ministerstvu také to, že kontrolní mechanismy ve vedení účetnictví nefungují spolehlivě. Problémy zjistil v procesech inventarizace a vykazování podmíněných závazků, zejména ze soudních sporů a uzavřených smluv. „Například u licencí k softwaru MPSV nedoložilo, že jej může používat po dobu celého roku 2018 a také v dalších letech. Podle smlouvy jej totiž mělo používat do června 2018,“ upozorňuje NKÚ.

V reakci na zveřejněné závěry NKÚ vydalo ministerstvo tiskovou zprávu, v níž podotýká, že uvedené nesprávnosti v účtování nezakládají nedostatky, z nichž by mohlo být dovozeno nesprávné nakládání s finančními prostředky ze státního rozpočtu.

 „Co se týká výtek NKÚ, tak se nejedná se o žádné porušení zákona, ale pouze o nesprávnosti. Zároveň NKÚ druhým dechem dodává, že MPSV podalo věrný a poctivý obraz o svém účetnictví. Já si tyto nesprávnosti vysvětluji tím, že jsme převzali rezort v personálně destabilizovaném stavu a tohle je důsledek. V tomto roce jsme jmenovali nové vedení příslušné sekce a dáme vše do pořádku,“ uvedla ministryně Maláčová.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz, Tisková zpráva MPSV

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.