CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

25. 01. 2021

0 komentářů

Nižší důvěra v ekonomice

 

Důvěra podnikatelského sektoru i spotřebitelů v lednu po přestávce opět poklesla. Po prosincovém zlepšení, které bylo ovlivněno krátkým rozvolněním, se už v lednových náladách plně odrazil třetí lockdown.

Loading



 


Pokles důvěry se týká prakticky všech odvětví, nicméně zhoršení nálady v průmyslu bylo více méně jen symbolické. Je to další potvrzení faktu, že toto největší tuzemské odvětví prochází druhou či třetí vlnou s mnohem menšími následky, než tomu bylo na jaře. Poptávka je sice hlavní překážkou pro růst výroby, avšak dokonce menší než v závěru roku 2019. V průmyslu navíc dál panují silná pozitivní očekávání, pokud jde o vývoj poptávky a zaměstnanosti v dalších třech měsících. Není sice zatím tak úplně jasné, jak na něj dolehne německý lockdown, avšak i v tamním průmyslu zůstává alespoň podle indexu nákupních manažerů situace zatím stabilizovaná.
Dílčí zhoršení nálady je patrné i ve stavebnictví, které je už od jara na sestupné dráze. Zvlášť negativní jsou aktuálně očekávání firem, pokud jde o poptávku v nejbližších třech měsících. Stavebnictví navíc dál zůstává ve vleku nedostatku zaměstnanců, který trápí necelou třetinu firem. Nejistotu v tomto odvětví mohou vytvářet obavy z krácení veřejných i soukromých zakázek z důvodů rozpočtových omezení, respektive investičních škrtů.
Vyšší míra pesimismu panovala v úvodu roku i v obchodě. Nepochybně zrcadlí třetí lockdown a poměrně vzdálenou perspektivu návratu do předkovidových kolejí. Totéž se ostatně dá říct i o celkovém výsledku služeb, kde ovšem už v tříměsíčním horizontu panují velmi silná očekávání růstu poptávky. Na tomto horizontu totiž firmy v podstatě počítají s rozvolněním a návratem zákaznického zájmu.
A na závěr je tu ještě spotřebitelská důvěra, která logicky v dané situaci poklesla s tím, jak rostou obavy ze zhoršení ekonomické situace, nezaměstnanosti a inflace.
Celkově lednové výsledky důvěry v české ekonomice překvapivě nevyznívají. Dávají velkou naději, že si průmysl udrží svoji stabilizační roli v době pokračujícího lockdownu a díky němu se nebude ekonomická situace dál hrotit. Extrémně špatná jako na jaře rozhodně není ani důvěra firem ve službách, takže opakování loňského druhého kvartálu se z pohledu měkkých dat jeví jako nepravděpodobné.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *