Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Nižší důvěra v ekonomice

Vývoj ekonomiky 25.01.2021 | 11:28 0 Komentářů

Důvěra podnikatelského sektoru i spotřebitelů v lednu po přestávce opět poklesla. Po prosincovém zlepšení, které bylo ovlivněno krátkým rozvolněním, se už v lednových náladách plně odrazil třetí lockdown.
Pokles důvěry se týká prakticky všech odvětví, nicméně zhoršení nálady v průmyslu bylo více méně jen symbolické. Je to další potvrzení faktu, že toto největší tuzemské odvětví prochází druhou či třetí vlnou s mnohem menšími následky, než tomu bylo na jaře. Poptávka je sice hlavní překážkou pro růst výroby, avšak dokonce menší než v závěru roku 2019. V průmyslu navíc dál panují silná pozitivní očekávání, pokud jde o vývoj poptávky a zaměstnanosti v dalších třech měsících. Není sice zatím tak úplně jasné, jak na něj dolehne německý lockdown, avšak i v tamním průmyslu zůstává alespoň podle indexu nákupních manažerů situace zatím stabilizovaná.

Dílčí zhoršení nálady je patrné i ve stavebnictví, které je už od jara na sestupné dráze. Zvlášť negativní jsou aktuálně očekávání firem, pokud jde o poptávku v nejbližších třech měsících. Stavebnictví navíc dál zůstává ve vleku nedostatku zaměstnanců, který trápí necelou třetinu firem. Nejistotu v tomto odvětví mohou vytvářet obavy z krácení veřejných i soukromých zakázek z důvodů rozpočtových omezení, respektive investičních škrtů.

Vyšší míra pesimismu panovala v úvodu roku i v obchodě. Nepochybně zrcadlí třetí lockdown a poměrně vzdálenou perspektivu návratu do předkovidových kolejí. Totéž se ostatně dá říct i o celkovém výsledku služeb, kde ovšem už v tříměsíčním horizontu panují velmi silná očekávání růstu poptávky. Na tomto horizontu totiž firmy v podstatě počítají s rozvolněním a návratem zákaznického zájmu.

A na závěr je tu ještě spotřebitelská důvěra, která logicky v dané situaci poklesla s tím, jak rostou obavy ze zhoršení ekonomické situace, nezaměstnanosti a inflace.

Celkově lednové výsledky důvěry v české ekonomice překvapivě nevyznívají. Dávají velkou naději, že si průmysl udrží svoji stabilizační roli v době pokračujícího lockdownu a díky němu se nebude ekonomická situace dál hrotit. Extrémně špatná jako na jaře rozhodně není ani důvěra firem ve službách, takže opakování loňského druhého kvartálu se z pohledu měkkých dat jeví jako nepravděpodobné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.