Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Nizozemský penzijní systém je nejlepší na světě. Nyní ho ohrožují nízké sazby

Nízké úrokové sazby se podepisují na hospodaření penzijních fondů. Nižší důchody možná budou mít lidé i v Nizozemsku. Nizozemský penzijní systém přitom vyšel z mezinárodního srovnání penzijních systémů firmy Mercer jako světově nejlepší. Obdobným potížím čelí i další země. 

Nizozemské penzijní fondy již začaly obesílat klienty s oznámením, že bude muset dojít ke snížení výplat penzí. Nizozemská vláda bude muset přichystat reformu státního pilíře, z důvodu stárnutí populace pravděpodobně prodlouží věk odchodu do důchodu. Penze v Nizozemsku doposud dosahovaly téměř 80 procent předchozích výdělků (v ČR se jedná o přibližně 40 procent).

Penzijní systém v Nizozemsku sestává z průběžného penzijního systému z odvodů a systému soukromých penzijních fondů, kde si lidé na důchody spoří. „Je velmi pravděpodobné, že příští rok budeme muset snížit výplatu penzí a výhled na další roky také není dobrý,“ upozornila šéfka penzijního fondu ABP Corien Wortmann-Koolová.

Situace v Nizozemsku je z velké části důsledkem měnové politiky ECB. Podobný problém mají však dle analytiků i další země, například Dánsko.

Zdroj: Novinky.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.