Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Nezaměstnanost v Evropě na maximech, trend míří stále prudce vzhůru

Makro 31.10.2012 | 15:24 0 Komentářů

V březnu roku 2000 byla Evropskou radou přijata Lisabonská strategie s cílem vytvořit z Evropské unie do roku 2010 nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa. Diametrálně odlišná realita by se dnes těžko diskutovala i největšímu eurooptimistovi. Jedním z faktorů, který významně snižuje dynamiku ekonomiky a zároveň je důkazem rychle se vytrácející konkurenceschopnosti, je nezaměstnanost na starém kontinentu (komentář XTB).

V eurozóně se míra nezaměstnanosti za září vyšplhala na 11,6 % a v evropské sedmadvacítce (EU27) zůstala na srpnových 10,5 %. Z grafu vyplývá, že situace v eurozóně nebyla nikdy horší. V České republice míra nezaměstnanosti v září zůstala na 6,8 %, na šesté nejnižší úrovni v EU27. Na Slovensku byla na více než dvojnásobné úrovni 13,9 %. Španělsku, současnému evropskému rekordmanovi, pak míra nezaměstnanosti vyšplhala na 25,8 %.

 xtb-nezamestnanost-eu

Graf: Vývoj nezaměstnanosti v zemích eurozóny od roku 1990 (v %). Před založením eurozóny jsou data počítána za jednotlivé země.

Oficiální statistiky míry nezaměstnanosti zahrnuje pouze nezaměstnané osoby, které se o práci uchází a opomíjí ty, kteří už na hledání práce rezignovali, nebo se pohybují mimo pracovní trh dobrovolně. Pokud bychom do statistik zahrnuli všechny tyto skupiny, vyrostla by tato „širší“ míra nezaměstnanosti v některých evropských zemí až na násobky oficiálních údajů. Po konkurenceschopnosti a dynamice tak ani vidu, ani slechu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.