Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Není zlato jako zlato. Jak je na tom to olympijské?

Investice 20.02.2014 | 15:07 0 Komentářů

Česká republika žije olympiádou v Soči. Posbírali jsme kromě jiných již dvě zlaté olympijské medaile. Ty mají pro sportovce i pro nás obrovskou hodnotu. Měly by však takovou hodnotu i jako investice (komentář České mincovny)? 

„Pokud bychom měli porovnávat zlaté medaile udělované sportovcům na největších sportovních svátcích s investičními a pamětními medailemi, které si kupují sběratelé a investoři, najdeme několik zásadních rozdílů. Největší rozdíl je samozřejmě ve složení. Na rozdíl od sportovců totiž zákazník, kte si koupí zlatou pamětní medaili, dostane prakticky čisté, 24-karátové zlato o ryzosti 999,9/1000. U stříbrných pamětních medailí je čistota podobná, 999/1000,říká Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

I když to tak na první pohled nevypadá, není zlatá medaile jako zlatá medaile. Zlaté medaile rozdávané sportovcům na olympijských hrách mají pro sportovce i fanoušky bezesporu nevyčíslitelnou hodnotu, ale už více než sto let se nedělají ze zlata. Většinový podíl v každé zlaté medaili totiž tvoří stříbro, které je pouze pokryto tenkou vrstvou zlata. Skutečně zlaté medaile byly udělovány pouze na olympiádách v St. Louis v roce 1904, v Londýně v roce1908 a naposledy ve Stockholmu v roce 1912. Od té doby, a to platí jak pro zimní, tak pro letní hry, tvoří více než 90 % zlaté medaile stříbro, zlato tvoří méně než 10 % (běžně kolem6 gramů).

Medaile s čeljabinským meteoritem

Medaile udělované sportovcům na olympiádě v Soči jsou určitě uměleckým dílem. Kromě drahých kovů je v nich obsažen polykarbonát a výroba jedné medaile zabere v průměru 18 hodin ruční i strojové práce. S průměrem 100 mm patří tyto medaile mezi největší i nejdražší v historii olympijských her. Pouze medaile udělované v Turíně v roce 2006 měly o 7 mm větší průměr, ale zároveň byly lehčí. „Zajímavostí je, že medaile udělované sportovcům v Soči 15. února obsahovaly navíc kousek meteoritu, který ten den přesně před rokem vybuchl nedaleko města Čeljabinsk,” uvádí Jokl.

Paralympijské medaile jsou těžší

Zlaté medaile ze Soči obsahují525 gramů stříbra (ryzost 960/1000) a 6 gramů zlata (ryzost 990/1000), stříbrné 525 gramů stříbra a bronzové 460 gramů bronzu. Medaile udělované na paralympijských hrách jsou těžší, protože je v nich zakomponováno méně polykarbonátu. Obsahují při stejném množství zlata 680 gramů stříbra, bronzové medaile pak váží 585 gramů.

Na medaile v Soči bylo spotřebováno 2,5 kg zlata

Celkově se na medaile v Soči spotřebovalo dvě a půl kila zlata o ryzosti 990/1000, 490 kilogramů stříbra o ryzosti 960/1000 a 210 kilogramů bronzu. Pokud by byly zlaté medaile ze Soči vyrobeny z čistého zlata, při stejné hmotnosti by měly hodnotu kolem 450 tisíc korun (paralympijské pak téměř 580 tisíc korun). „Pro srovnání nejdražší medaile z České mincovny má při průměru 85 mm hmotnost jednoho kilogramu ryzího zlata a její prodejní cena je stanovena na 1,47 milionu korun. Její hodnota se však neměří pouze obsahem drahého kovu, ale i uměleckým zpracováním a sběratelskou vzácností. Svou roli v tom hrají i emoce a tím jsou si pamětní medaile s těmi olympijskými velmi podobné,” uzavírá Jokl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.