Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Německý pesimismus láme rekordy, euro padá

Vývoj ekonomiky 23.09.2019 | 15:11 0 Komentářů

Poslední čísla z Německa jako by dala za pravdu šéfovi ECB Mariu Draghimu – situace v eurozóně není vůbec dobrá. Index PMI v německém průmyslu se v říjnu propadl na nejnižší úrovně od června 2009 a táhne s sebou dolů i služby. I proto se celkový index PMI propadl pod klíčovou hranici  50 bodů a na první pohled potvrzuje naše sázky na startující německou recesi.

Hlavním problémem je podle průzkumu propad nových objednávek v průmyslu, který je nejprudší od velké finanční krize po pádu Lehman Brothers. Z průzkumu vyplývá, že svazující je pro německé podniky zejména globální nejistota spojená s obchodními válkami a brexitem a prohlubuje se vleklá krize v německém automobilovém sektoru. Menší tlak na výrobní kapacity se už začíná projevovat v opatrnosti podniků na trhu práce – i když je nezaměstnanost na historických minimech, nová místa podle průzkumu přestala vznikat. Náš nowcast tak v tuto chvíli ukazuje na pokles německé ekonomiky ve třetím kvartále o 0,2 % .

A není dobré, že se špatná nálada začíná z Německa šířit i do okolních velkých zemí. Slábnoucí vývozy začínají doléhat i na Francii a řadu dalších ekonomik eurozóny. Průmyslový index PMI v eurozóně tak spadl nejhlouběji od euro-krize v roce 2012 a pod klíčovou hranicí 50ti bodů se drží již od začátku roku 2019.

Euro po zveřejnění čísel propadlo zpátky pod 1,10 EUR/USD – slabé výsledky mohou otupit vnitřní kritiky startujícího QE uvnitř Evropské centrální banky a naopak podpořit tradiční holubice jako hlavního ekonoma Olliho Rehna.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.