Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Německo čeká na pokles HDP… co v jeho vleku zahlásí tento týden Česko?

Makro 12.11.2018 | 15:38 0 Komentářů

Trhy budou tento týden nervózně sledovat nové indicie ohledně toho, jak moc slábne dynamika ve světové ekonomice. V centru pozornosti budou čísla z Německa, které pravděpodobně ve středu zahlásí kosmetický pokles HDP ve třetím kvartálu.

Meziročně tak HDP zpomalí z 2,3 % na 1,2 %, což na první pohled nevypadá vůbec dobře. Naštěstí část z tohoto zpomalení půjde na vrub dočasnému propadu prodejů automobilek, které se srovnávají s novými emisními normami. Ne všechny “brzdy” HDP musí ovšem jednoduše ke konci roku zmizet ze scény. Automobilový průmysl bude zcela přirozeně dál narážet na poměrně nasycenou poptávku a vedle toho slábne dynamika zahraniční poptávky na řadě asijských trhů. Navíc německé podniky může brzdit v investicích strach z neřízeného brexitu i obavy z další eskalace napětí mezi Bruselem a Římem.

To by samozřejmě nebyly dobré zprávy ani pro Česko, které v tomto týdnu také hlásí HDP za třetí kvartál a my také mimo jiné i kvůli situaci na evropských trzích čekáme šlápnutí na brzdu – ekonomika by měla růst “pouze” o 0,6 % mezikvartálně a meziroční dynamika růstu by tím pádem měla zůstat na 2,5 % (náš nowcast je ještě o něco pesimističtější a ukazuje pouze 2,4 % – viz graf níže).

Česká národní banka je optimističtější a sází na růst o 2,7 % a zrychlení k 3,5 % do začátku roku 2019. Tak růžově budoucnost nevidíme a slabší růst může v příštím roce ČNB do jisté míry krotit v dalším zvyšování úrokových sazeb. Podobné tempo utahování měnových opasků jako letos nás asi nečeká.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.