Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Německá ekonomika zpomaluje, Česku recese přesto podle analytiků nehrozí

Makro 15.01.2019 | 16:47 0 Komentářů

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v loňském roce o 1,5 procenta. Německá ekonomika tak rostla loni nejpomaleji za posledních pět let. Podle analytiků povede zpomalení ekonomického růstu Německa spíše ke zpomalení české ekonomiky než k recesi.

Na německou ekonomiku v poslední době negativně dopadá slábnoucí růst globální ekonomiky, spory v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem brexitu. Německo přesto roste již devátý rok v řadě a mělo by pokračovat v růstu i začátkem letošního roku. Hospodářský růst je podle spolkového statistického úřadu, který předběžné údaje o HDP zveřejnil, tažen především domácí spotřebou.

Česká ekonomika je značně provázána s německou ekonomikou, přesto by podle analytiků neměla propuknout recese, dojde ale ke zpomalení růstu českého HDP. „Z českého pohledu je důležité, že prognózy pro německou ekonomiku v letošním roce počítají s podobně anemickým růstem jako loni. Prostřednictvím zpomalení růstu vývozu se zpomalení německé ekonomiky projeví v české ekonomice. S tím jsme ovšem počítali již při tvorbě prognózy českého HDP v roce 2019,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

„Zpomalující výkon německé ekonomiky se v Česku již projevuje. Meziroční růst průmyslové výroby v tuzemsku za poslední tři měsíce (září až listopad) dosahoval v průměru jen 2,5 procenta, což je proti minulosti citelné zpomalení. Zároveň je ale třeba vidět, že Německo prochází cyklickým zpomalením a žádnou katastrofou,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.