Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Jáč: Za celý rok 2018 lze očekávat zpomalení tempa růstu HDP eurozóny

Investice 24.10.2018 | 10:58 0 Komentářů

Průzkum PMI signalizuje pro ekonomiku eurozóny slabší vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku, jak co se týče růstu aktivity v průmyslu, tak i ve službách. Kompozitní PMI indikátor pro ekonomiku eurozóny se v říjnu dostal na nejslabší úroveň od září roku 2016: i nadále sice naznačuje, že ekonomika eurozóny roste, tempo růstu se ale zpomaluje.


Varovné jsou signály přicházející se zpracovatelského průmyslu v eurozóně: ten za letošní říjen hlásí pokles nových objednávek, včetně exportních. Zpomalení růstu nových objednávek hlásí ale v rámci eurozóny také sektor služeb.

Pesimismus, co se týče nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu, hlásí též průzkumy za Německo a Francii, nepříznivý vývoj je v tomto ohledu patrný zejména v automobilkách. Jde o varovný signál i pro zpracovatelský průmysl ve středoevropském regionu včetně českého průmyslu, jenž je s německými výrobci úzce provázán.

Obávám se, že zpomalení růstu průmyslové aktivity v eurozóně a zejména pak v Německu dříve či později dopadne i na výkon průmyslu v našem regionu. Vzhledem k provázanosti středoevropské průmyslové výroby s Německem a dalšími ekonomikami eurozóny se dopadům tamního zpomalení nelze vyhnout.

V tomto ohledu je skutečně zajímavé, že dnes zveřejněný konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu ukazuje, že průmysloví výrobci v české ekonomice si i v říjnu udrželi velmi slušný optimismus, respektive že se důvěra v tomto odvětví české ekonomiky dokonce mírně zvýšila. Předpokládám, že v dalších měsících se podnikatelská důvěra v české ekonomice bude spíše pozvolna zhoršovat, právě pod vlivem vnějších faktorů.
Obdobný vývoj pak lze čekat i v případě zpracovatelského průmyslu v Polsku či Maďarsku.

Celkově průzkum PMI indikuje, že mezikvartální růst HDP eurozóny na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku zpomalil na 0,3 %, když pro letošní třetí čtvrtletí průzkum PMI indikuje růst HDP v mezičtvrtletním vyjádření tempem 0,5 %.

Za celý rok 2018 lze očekávat zpomalení tempa růstu HDP eurozóny do oblasti 2 %, což by bylo v souladu s nedávnou zveřejněnou prognózou ECB. V roce 2019 pak velmi pravděpodobně dojde k dalšímu zpomalení růstu HDP eurozóny: náš předpoklad pro rok 2019 činí 1,7 %.
Pro připomenutí: v roce 2017 byl v eurozóně jako celku vykázán růst HDP na úrovni 2,5 % a zdá se zřejmé, že šlo o pomyslný vrchol vlny hospodářského růstu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.