Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Nálada v průmyslu se nepatrně zlepšila

Vývoj ekonomiky 02.09.2019 | 13:00 0 Komentářů

Český index nákupních manažerů ve výrobě v srpnu zaznamenal nárůst na hodnotu 44,9. Podobně jako v Německu, kde ve stejném měsíci zaznamenali nepatrný nárůst sentimentu, se vlna mírného optimizmu přelila i k českým průmyslníkům.

Přesto se tuzemským průmyslníkům vyhlídky příliš nelepší. Globální rizika neubývají, naopak spíše posilují. Nejvýraznějším faktorem je pro výrobce vývoj našeho západního souseda Německa. Tam se nyní zvýšilo riziko recese. Za druhé čtvrtletí se Německá ekonomika mezičtvrtletně propadla o 0,1 % a vzhledem k dílčím datům z tamní ekonomiky lze navíc očekávat, že Německo mezičtvrtletní pokles HDP zopakuje také ve třetím kvartále a propadne se tak do technické recese. Vzhledem k výrazné provázanosti tuzemského průmyslu s tím německým lze očekávat, že případná německá recese se nepříznivě projeví i v tuzemské výrobě.

Ze srpnových dotazníků vyplývá, že průmyslníkům klesl objem nových zakázek druhým nejrychlejším tempem od roku 2009 a to především důsledkem slabší zahraniční poptávky. Světový obchod, který je ohrožován celními válkami, se tak začíná propisovat do výkonosti tuzemského průmyslu a následně do sentimentu průmyslníků. Méně zakázek má za následek pokles zaměstnanosti, jelikož zaměstnavatelům bude stačit menší počet pracovníků. Zároveň ve snaze udržet si konkurenceschopnost spolu s pomaleji rostoucími cenami vstupů se snižují ceny finálních produktů a to poprvé od roku 2016. Celková důvěra výrobců ohledně výhledu na následujících 12 měsíců oslabila.

Přestože ekonomika vykazuje nadále nadprůměrné hodnoty, např. HDP v druhém čtvrtletí meziročně vzrostlo o 2,7 %, nálada v průmyslu se stále příliš nelepší. Je spolu s Německou na zdaleka nejnižších úrovních v porovnání s ostatními zeměmi regionu (Polsko, Maďarsko). Lépe je na tom také celá eurozóna, či velké ekonomiky jako je USA nebo Čína. Data z tuzemské ekonomiky ovšem prozatím ukazují jiný obrázek. V červnu došlo sice k propadu českého průmyslu o 3,8 %, předchozí měsíce si však vedl o poznání lépe a nejnovější červencový výsledek by měl rovněž ukázat pozitivní nárůst výroby.

Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.