Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ceny průmyslových výrobců v červenci klesly více, než se čekalo. Průmysl u nás čelí poměrně obtížné situaci

Investice 16.08.2019 | 14:00 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v červenci v důsledku poklesu cen chemických látek a výrobků klesly o něco více, než se čekalo. Celkově průmyslové ceny klesly meziměsíčně o 0,1 %, přičemž meziročně vzrostly o 2,1 %. Trh přitom očekával meziměsíční pokles o 0,1 % a meziroční růst o 2,2 %.

I v červenci tak meziroční růst průmyslových cen zůstává pod srovnatelnou mírou inflace (2,9 %). Průmysl u nás čelí poměrně obtížné situaci, kdy mu rostou náklady (včetně mezd), zatímco tržby v červnu meziročně klesly o téměř čtyři procenta. Od loňského do letošního června alespoň meziroční růst průmyslových cen převyšoval tempo inflace – tj. podniky si nárůst nákladů mohly promítat do růstu prodejních cen. To však už poslední dva měsíce neplatí.

Samozřejmě, že stále existují odvětví, v nichž se výrobní náklady do prodejních cen promítají – nejvíce v regulovaných odvětvích výroby elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Pro celkový průmysl však schopnost určovat ceny mizí. To je možná dobrá zpráva pro odběratele, ale špatná pro výrobce, jejich vlastníky, dlužníky a nejspíš i zaměstnance.

Michal Špaček, Portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.