Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Náhrad se vkladatelé zkrachovalých bank dočkají dříve

Banky 12.06.2014 | 15:28 0 Komentářů

Lhůta pro výplatu náhrad vkladatelům zkrachovalých finančních institucí se podle nové směrnice EU zkrátí nejdéle do roku 2023 ze současných 20 pracovních dnů na 7. Fond pojištění vkladů (FPV) by chtěl zavést lhůtu sedmi pracovních dnů už od června 2016.

„Z technického hlediska je fond na tuto změnu již připraven. Větší nároky však bude klást na finanční instituce, které jsou do systému pojištění vkladů zapojeny. Zkrátí se jim lhůty na předání dat o vkladatelích,“ řekla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka FPV.

„Části schválené směrnice mají jednotlivé země šanci při zavádění doplňovat a nastavovat podle podmínek konkrétního trhu. To se bude dít v několika příštích měsících, kdy musí být jednotlivá ustanovení přijata do národních legislativ členských zemí EU. Nejžhavější úpravou, která má povinné datum účinnosti již k 1. 1. 2015 bude vznik a zahájení fungování resolučního fondu (fond pro řešení problémů úvěrových institucí). Následovat bude velký balík změn v samotném systému pojištění vkladů, což znamená rozsáhlou novelu Zákona o bankách a souvisejících Vyhlášek,“ komentuje náročný proces přijímání nových úprav do české legislativy Josef Tauber.

Zdroj: Tisková zpráva FPV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.