Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Nadcházející výsledková sezóna v režii silného dolaru

Investice 07.10.2014 | 09:20 0 Komentářů

Americký dolar (USD) je momentálně na roztrhání. Vůči koši 6 hlavních měn si od konce června připsal již 8 procent zisku a podle všeho jeho cesta nahoru není u konce. 

Hospodářství Spojených států jako jedno z mála vyspělých zemí prokazuje statný a stabilní růst, což pro tamní centrální banku (Fed) znamená, že může na konci tohoto měsíce ukončit program kvantitativního uvolňování (QE) a příští rok začít zvedat úrokové sazby. Ekonomická situace v USA je nyní v silném kontrastu s jinými vyspělými ekonomikami, což vysvětluje nenasytnou poptávku po americkém dolaru. Eurozónu již nestačí držet nad vodou ani největší ekonomika Německo, jejíž výrobní sektor se propadá do kontrakce. Čínská ekonomika bojuje s dosažením stanoveného cíle 7procentního růstu HDP, Austrálie, Kanada a Nový Zéland trpí nízkými cenami komodit, Japonsko snižuje stanovené makroekonomické cíle.

Ačkoliv je silná měna dobrou vizitkou národního hospodářství, pro americké společnosti s mezinárodní působností, jejichž až polovina příjmů pochází ze zahraničí, není prospěšná. Silný dolar pro ně znamená nižší příjmy z prodejů v cizině, pokles konkurenceschopnosti výrobků na zahraničních trzích, a co je nejhorší, naznačuje slabou poptávku v zámoří, a to hlavně v eurozóně, která je důležitým obchodním partnerem USA.

Investoři a analytici již začali propočítávat své odhady hospodářských výsledků amerických firem pro nadcházející výsledkovou sezonu. Tu ve středu po uzavření amerického trhu tradičně odstartuje společnost Alcoa, producent hliníku. Ještě před dvěma měsíci analytici odhadovali, že zisky firem obsažených v akciovém indexu S&P 500 průměrně posílí ve třetím čtvrtletí o 11 procent. Nyní je toto číslo kvůli 3měsíčnímu posilování dolaru zredukováno na 6,4 procenta. Zajímavý je fakt, že propočítané byly jenom odhady pro třetí kvartál, přičemž USD by měl posilovat i ve čtvrtém čtvrtletí a pak i v příštím roce. Analytici stále počítají v posledním kvartálu 2014 s průměrným růstem zisků společností v indexu S&P 500 ve výši 11,1 procenta ve srovnání s červencem, kdy byly tyto odhady na úrovni 12 procent, což je jenom nepatrná revize.

V roce 2015 pak očekávají průměrný růst zisků ve výši 12,4 procenta ve srovnání s červencem, kdy počítali jenom s 11,5 procentním posílením zisků. Bude-li dolar podle očekávání nadále posilovat, pak se další kvartály podle všeho nevyhnou přehodnocení očekávaných hospodářských výsledků, což by se mohlo projevit i na ceně akcií. Technologický sektor, který je reprezentován indexem NASDAQ, je vystaven nejvyššímu riziku, protože až 57 procent prodejů pochází ze zahraničí.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů, BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.