CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

28. 05. 2012

0 komentářů

Na odchod Řecka z eurozóny se připravuje i ČNB a MF ČR

 


 

„Pro Česko by to znamenalo další zhoršení zahraniční poptávky, což by negativně dopadlo na české exportéry, a tím pádem i na domácí výrobu, protože jsme hodně exportně orientovaní. Logicky by se to projevilo i na poklesu investičních výdajů a v konečném důsledku i na nárůstu nezaměstnanosti, a tedy i na domácí poptávce v české ekonomice,“ uvedl pro Hospodářské noviny Radomír Jáč, hlavní ekonom PPF Asset Management.

„V případě, že se finanční krize skutečně rozjede naplno, bude to pro českou ekonomiku velmi nepříjemné bez ohledu na to, jestli vláda a ČNB něco udělají, nebo ne,“ dodává hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

„Buď Řecko zůstane s eurem a promine se mu další dluh (částečný bankrot), nebo vystoupí z eurozóny. V takovém případě hrozí až návrat do krizového roku 2009, kdy česká ekonomika kvůli globálním problémům spadla o 4,5 procenta,“uvedl v analýze pro MF Dnes David Marek, hlavní analytik Patria Finance.

Zdroj: iHNed.cz, iDnes.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.