Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Na odchod Řecka z eurozóny se připravuje i ČNB a MF ČR

Investice 28.05.2012 | 15:34 0 Komentářů

Ministerstvo financí a Česká národní banka se připravují na možný odchod Řecka z eurozóny. Hrozí hluboký propad koruny i exportu.

„Pro Česko by to znamenalo další zhoršení zahraniční poptávky, což by negativně dopadlo na české exportéry, a tím pádem i na domácí výrobu, protože jsme hodně exportně orientovaní. Logicky by se to projevilo i na poklesu investičních výdajů a v konečném důsledku i na nárůstu nezaměstnanosti, a tedy i na domácí poptávce v české ekonomice,“ uvedl pro Hospodářské noviny Radomír Jáč, hlavní ekonom PPF Asset Management.

„V případě, že se finanční krize skutečně rozjede naplno, bude to pro českou ekonomiku velmi nepříjemné bez ohledu na to, jestli vláda a ČNB něco udělají, nebo ne,“ dodává hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

„Buď Řecko zůstane s eurem a promine se mu další dluh (částečný bankrot), nebo vystoupí z eurozóny. V takovém případě hrozí až návrat do krizového roku 2009, kdy česká ekonomika kvůli globálním problémům spadla o 4,5 procenta,“uvedl v analýze pro MF Dnes David Marek, hlavní analytik Patria Finance.

Zdroj: iHNed.cz, iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.