Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Mzdy v české ekonomice ve třetím čtvrtletí výrazně poskočily nahoru

Vývoj ekonomiky 04.12.2020 | 10:58 0 Komentářů

Možná až překvapivě vypadají nejnovější statistiky mezd za třetí kvartál, kdy se průměrná mzda zvýšila o 5,1 %, zatímco ještě ve druhém v podstatě stagnovala (+0,6 %). Při bližším pohledu na vývoj v jednotlivých odvětví je jasné, že za tímto výsledkem stojí velmi rozdílné trendy. Především je vidět, že v odvětvích zasažených koronavirem se přidávalo jen velmi mírně. Ve zpracovatelském průmyslu se průměrná mzda po předchozím poklesu zvýšila jen o 2,2 %, v dopravě o méně než 2 %, v ubytování a stravování v podstatě jen o symbolickou 1,1 %.

Kde se tedy vzala pětka? Postaral se o ní především veřejný sektor. Ve zdravotnictví, které zažívalo další čtvrtletí pod náporem kovidových pacientů, platy vzrostly o téměř 12 %. Stranou nezůstalo ani školství s více než sedmiprocentním navýšením platů a veřejná správa, kde se přidávalo téměř osm procent. Dvouciferné navýšení mezd v podnikatelském sektoru zažila jen administrativa. V důsledku rozdílného tempa v podnikatelském a v převážně veřejném sektoru se mezi těmito dvěma částmi ekonomiky ještě více rozevřely ony pomyslné nůžky.

Co čekat dále? Vzhledem k lockdownovému režimu v posledním čtvrtletí lze opět očekávat zpomalení růstu mezd především v dotčených odvětvích. Naproti tomu setrvalý růst mezd bude pokračovat ve veřejné sféře a průmyslu, který je druhou vlnou pandemie ovlivněn jen ve velmi omezené míře.

Celoroční růst mezd v roce 2020 dosáhne pravděpodobně 3,2 % a bude tak zhruba na úrovni inflace. Reálně si polepší jen menší část zaměstnanců. Samozřejmě i v tomto případě platí, že jde o průměrnou mzdu, na kterou nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Mediánová mzda nicméně může růst podobným tempem, nicméně z úrovně, která je asi o 4000 korun níže.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.