Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Moneta Money Bank nabízí za Air Bank a Home Credit o 1,25 miliardy méně

Banky 22.02.2019 | 10:21 1 Komentář

Moneta Money Bank snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Creditu. Kupní cena potenciální akvizice by měla dosahovat maximálně 18,5 miliardy korun. Uvedla to Moneta Money Bank.

Ještě loni v říjnu, kdy Moneta Money Bank odstartovala proces převzetí, přitom nabízela za 100procentní podíly v Air Bank a Home Creditu skupině PPF podnikatele Petra Kellnera 19,75 miliardy korun.

Spojením Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s Moneta Money Bank by měla vzniknout dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě. Vše by mělo fungovat pod značkou Air Bank.

Akvizici musí ještě odhlasovat valná hromada Moneta Money Bank a odsouhlasit regulátor.

Zdroj: ČTK

Jeden komentář: “Moneta Money Bank nabízí za Air Bank a Home Credit o 1,25 miliardy méně”

 1. Richard Fuld napsal:

  Celé to začíná nabývat stále více groteskní podobu. Moneta si stanovila pro kupní cenu Air Bank a obou Home Creditů maximální cenu 18,5 miliardy a současně podmínku, že zaplatí max 1,9 násobek vlastního kapitálu všech tří společností. 1,9 násobek vlastního kapitálu těch tří společností je ale cca 16.7 miliard. Takže který limit pro transakci vlastně platí? 18,5 miliard nebo 16,7 miliard? Cena 18,5 miliard představuje cca 2,1 násobek vlastního kapitálu, nikoli 1,9 násobek.

  Zapomínat nelze ani na to, že akcie Monety jsou současně nabízeny ke koupi za cenu 78,5 Kč na akcii, což představuje cenu odpovídající cca 1,6(!) násobku vlastního kapitálu Monety. PPF (resp. HCG) by tak měl nakupovat podíl v (mnohem výnosnější) Monetě za 1,6 násobek vlastního kapitálu a současně prodávat svá (mnohem méně výnosná) aktiva Monetě za cenu odpovídající 1,9 (popř, 2,1) násobku hodnoty vlastního kapitálu. Zjevná nevýhodnost transakce pro současné akcionáře Monety tak zůstává do očí bijící a změna podmínek dané transakce je jen směšně kosmetická.

  Celá transakce tak stále zůstává zcela absurdní (pro akcionáře Monety samozřejmě). Pro PPF je to samozřejmě deal snů.

  Aby transakce byla alespoň zhruba vyvážená musela by Moneta nabízet namísto 18,5 miliard částku pod 14 miliard, a tato částka by stále ještě nezohledňovala značné rozdíly ve výnosnosti obou předmětů transakce! Nabídka Monety by se tedy musela snížit nikoliv o 1 miliardu ale o více než cca 6 miliard. Teprve v takovém případě by obě strany prodávaly svá aktiva alespoň zhruba férově při ceně odpovídající v obou případech cca 1,6 násobku vlastního kapitálu. Nabídka Monety, že proti inkasované ceně ve výši 1,6 násobku vlastního kapitálu zaplatí 2,1 násobek vlastního kapitálu je zcela absurdní, a tato absurdita je násobena faktem, že Moneta za této situace nabízí podíl na značně výnosnějším aktivu, než by měla v rámci této transakce získat!

  Namísto požadavků na narovnání podmínek uvedené transakce se management Monety snaží odvést pozornost do oblasti umožnění navyšování podílů současným akcionářům Monety v nově vznikající bance. Další absurdita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.