Úterý 15. června. Svátek má Vít.

MMF snížil výhled hospodářského výhledu Ruska, centrální banka se chce připravit na pokles ceny ropy

Makro 03.10.2014 | 09:56 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil o polovinu výhled růstu HDP Ruska pro rok 2015 na hodnotu 0,5 procenta. Jako hlavní důvod uvedl geopolitická rizika, která mají na tamní hospodářství přímý negativní vliv. MMF rovněž vyzval tamní centrální banku, aby utáhla monetární politiku a ukotvila tak inflační očekávání.

Cenová hladina v Rusku momentálně roste 7,6 procentním tempem, přičemž inflační cíl banky se pohybuje v pásmu 4,5 procenta (+/- 1,5 procenta). MMF poradil bance zvednout úrokové sazby, aby neztratila kredibilitu před finančním trhem vzhledem k tomu, že aktuální hodnota inflace je nad jejím cílem. Cenová hladina by mohla letos podle aktuálních odhadů MMF vystoupat až na 8 procent. MMF vyzývá Rusko držet nominální úrokovou sazbu (aktuálně 8,25 procenta) nad úrovní inflace, aby reálná úroková sazba zůstala pozitivní.

Ruská ekonomika je pod tlakem mezinárodních sankcí. Zraňují ji nejen sankce uvalené Západem, ale i ty, kterými omezila import některého zboží do země. Ruské firmy již pociťují odliv kapitálu a špatnou dostupnost finančních zdrojů.

Ruská centrální banka rovněž pracuje na návrhu kritického scénáře, který počítá s propadem ceny ropy pod hodnotu 60 USD za barel. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu tvoří více než polovinu státního rozpočtu. Ruská centrální banka se rozhodla vypracovat tento krizový scénář poté, co Kreml zveřejnil návrh rozpočtu pro roky 2015 – 2017, v němž kalkuluje s cenou ropy na úrovni 100 USD za barel, z níž rovněž odvozuje příjmy do státní kasy.

V případě, že by cena ropy skutečně takto markantně klesla, neprojevilo by se to jenom na obrovském státním deficitu, ale i na schodku platební bilance, oslabení rublu a dalšího odlivu zahraničního kapitálu vlivem výše zmíněných událostí. Zřetelný pokles rublu by nakonec mohl přinutit ruskou centrální banku k zavedení kontrol kapitálkových toků. Dále slabší domácí měna by měla tendenci zvyšovat inflaci. Ruská ekonomika je nyní podle všeho v nebezpečném stádiu, kdy nepříznivý vývoj, či už na geopolitické scéně, nebo na trhu s ropou mohou hospodářství země závažně poškodit.

V případě naplnění krizového scénáře a propadu ceny ropy na úroveň 60 USD za barel, by vznikl státní deficit ve výši 4,5 procenta HDP, což by Rusku zřetelně omezilo přístup na mezinárodní kapitálový trh. Aktuální rozpočtový scénář, jenž kalkuluje s cenou ropy 100 USD za barel pro léta 2015 – 2017 projektuje nápadně odlišný vývoj ročního deficitu státního rozpočtu, a to ve výši 0,5 – 0,6 procenta HDP.

Bývalý ruský ministr financí a přítel Vladimíra Putina Alexei Kudrin očekává další pokles ceny ropy v důsledku objevování nových energetických zdrojů. Domnívá se, že v rozpočtu země může vzniknout díra ve výši 30 – 40 mld. USD neboli 1,5 – 2 procenta HDP. Kudrin rovněž upozorňuje na to, že Rusko by si mělo hledat nové zdroje příjmu, a to hlavně na východě, kam by mělo začít prodávat své nerostné bohatství. Nicméně směrem do Asie chybí ropovody a plynovody, které bez peněz a technologií Západu bude velmi obtížné postavit. Kudrin rovněž vyzývá Rusko k liberalizaci ekonomiky a snížení štědrých Putinových výdajů, které byly občanům slíbeny ve volbách 2012. Avšak všechno to, co žádá pan Kudrin, chybí v novém návrhu státní rozpočtu pro období 2015 – 2017.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.