Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Michal Knapp: Fiannční poradenství na českém trhu

Michal Knapp, předseda představenstva a generální ředitel OVB Allfinanz, uvedl, že podíl společností sdružených v USF ČR a AFIZ na prodeji životního pojištění dosahuje 49 %. Zbytek prodávají pojišťovny a finanční zprostředkovatelé nesdružené v asociacích. Přes internet se životní pojištění prodávat nedá. Přitom zveřejnění provize nic neřeší. Tvoří jen 60 až 70 % nákladovosti pojištění.

Bavíme se o trhu, kde jsou statisíce prodejů životních pojistek, přičemž stížností jsou jen stovky. Klient, který je spokojen, si zpravidla nestěžuje na cenu. Zveřejnění provizí navíc nic neřeší. Významnější by bylo srozumitelné zveřejnění poplatků s upozorněním, kdy se jaké poplatky strhávají.

Nezávislý finanční poradce musí platit i režiji, která není zahrnuta do provize. Pojišťovna tak má pouze variabilní náklady za přinesený prodej. Přenesením prodeje na finanční zprostředkovatele se tak pojišťovna zbavuje fixních nákladů a platí jen variabilní.

Musíme přesvědčit lidi, aby se více zabezpečovali sami na své stáří. Vyšší zásluhovost státního penzijního systému nic neřeší. Snižuje se náhradový poměr penzijního systému, přitom je přibližně 99% závislost na průběžném penzijním systému, naspořeno mají české domácnosti jen přibližně 70 % HDP, což je málo…

Řešením není zvýšení odvodů důchodového pojištění, tím by klesla současná konkurenceschopnost české ekonomiky. Zvýšení finanční gramotnosti je pěkné, ale obtížně realizovatelné. Jediným řešením je posílení distribuce. Jen při osobním rozhovoru s klientem lze vysvětlit jeho situaci a zajistit ho na stáří. Lidé z nějakého důvodu upřednostňují současnou spotřebu před nákupem pojištění.

„Jsme jistým popularizátorem finanční nezávislsoti na státu,“ uvedl v závěru prezentace Michal Knapp a dodal: „Běžným názorem občanů je, že se důchodu nedožijí.“

Problémem je podle Knappa rozdílnost požadavků na licencování v různých distribučních kanálech a zároveň různé požadavky na stejné produkty v různých segmentech trhu (např. podílové fondy samostatně a v rámci životního pojištění). To je potřeba harmonizovat.

2 komentáře: “Michal Knapp: Fiannční poradenství na českém trhu”

  1. Podvedená klientka napsal:

    Generální ředitel OVB Allfinanz, která díky skandálu kolem akcií Helvag připravila tisíce klientů o miliony korun, chce přesvědčovat lidi, aby se zabezpečovali na stáří. A to hlavně životním pojištěním! Jak jinak, když z toho plyne pro poradce nejvyšší provize!Lidé, kteří upřednostňují současnou spotřebu, si aspoň za své peníze něco užijí. Pokud si místo toho koupí předražené životní pojištění, nezajistí tím na stáří sebe, nýbrž „finanční poradce“, pojišťovací agenty, manažery pojišťoven a další parazity! A ve stáří si pak mohou pročítat na stránkách poradenských společností, jak si „úspěšní“ poradci za jejich peníze krásně žijí! Třeba na stránce AWD zde: http://www.ka­rieravawd.cz/ka­riera-v-awd/videa-uspesnych/?bran­d=g2&exportRCM=7017664­&trackingBran­d=www.awdcr.cz&rps=186&­ep=

    • Mens napsal:

      OVB Allfinanz má opět generálního ředitele, který neví co se děje ve firmě, kterou řídí.To,že se poškozují klienti je věc známá..To,že se poškozují i obchodní parneři je věc už známá méně.Ale to,že se prostřednictvím OVB dějí nelegální obchody asi už ví jen ovébácká elita.Je působivé,že bossové z OVB debatují s ministrem Kalouskem.Že by to byl důvod pro tak velké sebevědomí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.