Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Měď překonala 10 000 dolarů za tunu a je nejvýše za 10 let

Vývoj ekonomiky 29.04.2021 | 21:46 0 Komentářů

Nejdůležitější průmyslová komodita se po deseti letech dostala nad 10 000 dolarů a potvrzuje mnoha investory dlouho očekávaný supercyklus průmyslových komodit. Konec pandemie a obnovení průmyslové výroby způsobuje ohromný nárůst poptávky, a to především z Číny, ale i dalších rozvinutějších ekonomik, kterou nedokáže dorovnat aktuální nabídka na trhu.

Ještě na začátku března minulý rok se přitom měď propadla kvůli nový restrikcím a omezení obchodu až na 4 300 dolarů za tunu. Jen od začátku měsíce však rostla o 11 % a od začátku roku rostla o 27,89 % z 3.55 dolarů za libru na 4.55 dolarů za libru. Ze svého dna během začátku pandemie v roce 2020 na 4 300 dolarech pak rostla na aktuálních 10 000 dolarů o 132.56 %.

Investiční banky už prohlásily měď za novou ropu a uvádí, že “zelená” poptávka rychle vyrovná a poté přeroste poptávku ze začátku minulé dekády. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou může znamenat pokles světových zásob o 500 000 tun. Nabídka na trhu je výrazně zredukována od začátku pandemie. Největší důl ve městě Escondida v Chile nedávno reportoval 8% pokles v produkci za posledních devět měsíců. Zároveň varoval před náročnými podmínkami v zemi, kde stále přibývají nové nákazy nemoci covid-19, což s největší pravděpodobností dále ochromí produkci a bude dostávat trh do nerovnováhy.

Vysoká cena mědi bude jistě vést k novým nalezištím. Bude ovšem trvat dalších deset let, než se produkce v novém dole rozjede a dva až tři roky, než se podaří rozšířit stávající doly. Signifikantní nárůst poptávky bude nejspíše pokračovat a nabídková strana má tak před sebou několik překážek.

Cena mědi se stále nachází několik stovek dolarů od svého historického maxima na 10 190 dolarech na tunu, kde byla během komoditního boomu během roku 2011. Vytvoření nového historického maxima je však pouhou otázkou času, ačkoliv nyní bude cena mědi, po atakování silné psychologické úrovně 10 000 dolarů, s největší pravděpodobností korigovat.

Štěpán Hájek, analytik Purple Trading

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.