CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

06. 04. 2020

0 komentářů

Masivní destrukce sektoru služeb v Itálii ukazuje, na co se má připravit Španělsko

 

Taková destrukce sektoru služeb, jakou v pátek ukázala čísla z Itálie, nemá v poválečném období paralelu. Index PMI ve službách spadl v Itálii na neuvěřitelných 17,4 bodu – extrémně pod hranici 50 bodů oddělujících expanzi od kontrakce. I když přes víkend zpomalil přírůstek počtu nových případů v Itálii (i ve Španělsku), vyhráno zdaleka není. Poslední zprávy z Číny ukazují, že se začínají objevovat nové případy koronaviru a některá restriktivní opatření se tak znovu vracejí do hry i tam.

Loading 

Podobně s rezervou je proto třeba brát i slova “věčně optimistického” Donalda Trumpa o tom, že již vidí “světlo na konci tunelu”. Americká nálada v sektoru služeb sice nezaznamenala takový propadák jako ta italská, epidemie v USA se však naplno rozběhla až v druhé polovině měsíce (březnový průzkum amerického trhu práce je přitom dělaný primárně na dotaznících z první poloviny měsíce). Čistý pokles pracovních míst (payrolls) byl v březnu i tak nejhorší od roku 2009 (-800 tisíc). A to se v něm ještě nemohl odrazit astronomický nárůst počtu nezaměstnaných na úřadech práce, který v USA za poslední dva týdny dosáhl skoro 10 miliónů nových nezaměstnaných osob.

Tento týden budeme s napětím vyhlížet česká čísla z trhu práce za měsíc březen. Prudké nárůsty nezaměstnaných hlásily v uplynulém týdnu nejen Spojené státy, ale i některé evropské země – Rakousko, Norsko. My zatím věříme, že v případě Česka nemusí být změna tak radikální. Český trh práce byl relativně hodně napjatý – zatížený extrémním počtem neobsazených pracovních pozic (přes 300 tisíc). A vláda od začátku slibovala podnikům kurzarbeit (který bude v detailech představen během dneška). Spíše než masivní nárůst nezaměstnaných je v březnu podle nás pravděpodobnější prudký pokles neobsazených pracovních pozic.

Politici nejen v Česku se snaží trvalým škodám epidemie na trhu práce zabránit. Tento týden bude v centru pozornosti setkání ministrů financí členských zemí EU a eurozóny (v úterý), na kterém by kromě jiného měl být navržen celoevropský program kurzarbeitu od Evropské komise (v celkovém objemu okolo 100 miliard eur). Ďábel bude ovšem jako vždy ukryt v detailech a v tom, jakým způsobem by iniciativa Komise doplnila/podpořila řadu již rozběhlých národních projektů.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *