Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Maloobchod přišel téměř o desetinu tržeb

Vývoj ekonomiky 06.05.2020 | 15:14 0 Komentářů

Nouzový stav, respektive uzavření obchodů v polovině měsíce se negativně podepsalo na tržbách tuzemských obchodníků. Meziročně se podle očekávání snížily takřka o 9,3 %, přičemž nejhůře dopadla omezení na obchodníky s oděvy a obuví (-65 %), sport a volný čas (-47 %). Dvacet procent navíc si naproti tomu připsaly internetové obchody, které vykazují dlouhodobě silný a stabilní růst, a nucený přesun zákazníků z kamenných prodejen do virtuálních obchodů jim dále pomohl posilovat pozice.

I dubnová čísla nicméně budou ovlivněna uzávěrkami a současně i přesunem zákazníků do permanentně otevřených eshopů. Celkově však v červených číslech zůstane maloobchod i v dubnu a zřejmě i v květnu, protože zákazníci s návratem do znovuotevřených prodejen nebudou zřejmě pospíchat. Navíc část z nich už může zůstat u virtuálního nakupování, které má svoje nepochybné výhody.

Každopádně návrat k dřívějšímu „normálu“ v obchodě se ani po odeznění současné vlny koronaviru a konci všech restrikcí zřejmě neodehraje. V mezičase se totiž změní podmínky na trhu práce natolik, že ovlivní i kupní sílu tuzemských domácností. Doba rychle rostoucí spotřeby prozatím skončila. Jak rychle se vrátí, rozhodnou čísla z trhu práce v následujících měsících.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.