Pondělí 24. ledna. Svátek má Milena.

Lidé loni mnohem méně utráceli, firmy zase škrtaly investic

Vývoj ekonomiky 01.04.2021 | 10:15 0 Komentářů

Takto jednoduše by se daly shrnout výsledky jednotlivých sektorů české ekonomiky za loňský rok, které dnes zveřejnil statistický úřad.

Recese a vůbec korona krize výrazně ovlivnila hospodaření domácností, a to jak na příjmové, tak i výdajové straně. V první řadě z nové sady dat vyplývá, že disponibilní příjem domácností jako celku v loňském roce rostl jen o něco málo pomaleji než v roce 2019.

Zatímco růst mezd v loňském roce výrazně zbrzdila korona krize, výrazně se zvýšil podíl vyplácených sociálních dávek, ať už šlo o kompenzace výpadku příjmů nebo valorizace penzí. Příjem celého sektoru domácností se sice zvýšil, nicméně spotřebu i investice lidé v loňském roce výrazně omezili. Výsledkem je tak historicky nejvyšší míra úspor dosahující téměř 19 %. Jde samozřejmě o čísla za celý sektor domácností, takže je nelze vztahovat na jednotlivé domácnosti.

Zajímavý byl už zmíněný pokles investic, které domácnosti realizují především v oblasti bydlení. Vysvětlení je v zamrznutém realitním trhu, ve kterém rekordně rostly ceny, zatímco celý rok slábla bytová výstavba.

Do hospodaření firem, stejně jako všech ostatních sektorů, v loňském roce výrazně zasáhla pandemie. Firmy se musely vypořádávat se poklesem přidané hodnoty v důsledku nabídkového a poptávkového šoku v ekonomice, k čemuž jim mimo jiné pomohly i dotace od státu, snížení výdajů na mzdy i výrazné seškrtání investic. I v tak náročném roce se jim podařilo udržet ziskovost na téměř 45 %.

Zatímco soukromý sektor investice omezoval, veřejný sektor podle nových dat i v loňském roce svoji investiční aktivitu posílil. V běžných cenách dosáhly tyto investice hodnoty 277,5 mld. korun a byly tak o 10 % vyšší než v roce 2019.

Situace v hospodaření firem i domácností by se měla v letošním roce pomalu vracet k normálu. Nejpozději od poloviny roku by měla znovu naběhnout spotřeba, která podpoří domácí výrobu, realizovat by se navíc mohla i poptávka odložená v loňském roce. Velkou nejistotu představují investice, ke kterým se firmy budou navracet teprve s jistotou příznivějšího ekonomického výhledu. Kritickým momentem proto i nadále zůstává zvládnutí pandemie.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.