CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

21. 12. 2020

0 komentářů

Libra pod tlakem, fronty před euro-tunelem jako trénink na nový rok?

 

Boris Johnson zdá se neprožije nejklidnější vánoční svátky. Libra dnes ztrácí přes 1 % kvůli tomu, že nový kmen koronaviru uzavřel dopravu mezi Británií a deseti dalšími evropskými zeměmi. Současně je jasné, že v průběhu víkendu nedošlo k žádnému průlomu v jednáních mezi EU a Británií. Trhy tak mají strach, že za necelé dva týdny jednoduše spadnou vzájemné vztahy do neprobádaných vod obchodu pod taktovkou WTO.

Loading 


Poté, co v sobotu Boris Johnson představil nová tvrdá opatření, proti výrazně infekčnějšímu novému kmenu koronaviru, jako by se pozornost od jednání o obchodních vztazích mezi EU a Británií přesunula zpět k pandemii. V otázce rybolovu a kontroly dodržování pravidel hospodářské soutěže podle obou stran došlo k mizivému pokroku. A pod tlakem kvůli tomu není jen libra, ale i euro na frontě s dolarem…Dolaru navíc viditelně přes víkend pomohl průlom v jednáních o fiskálním balíku. V republikány ovládaném senátu se podařilo najít kompromis na balíku v celkovém objemu 900 miliard dolarů – půjde tak o druhou největší fiskální injekci v dějinách USA. Dohodu se podařilo dotáhnout do úspěšného konce za pět minut dvanáct, před eventuálním uzavřením vládních úřadů. Zásadní součástí balíku (necelých 300 miliard) je podpůrný program na podporu malých a středních podniků.
Do tohoto týdne tak euro vstoupí v defenzivě a s ním pravděpodobně i středoevropské měny včetně koruny. Zásadní pozornost budou nadále přitahovat jednání mezi EU a Velkou Británií.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *