CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

21. 12. 2020

0 komentářů

Libra pod tlakem, fronty před euro-tunelem jako trénink na nový rok?

 

Boris Johnson zdá se neprožije nejklidnější vánoční svátky. Libra dnes ztrácí přes 1 % kvůli tomu, že nový kmen koronaviru uzavřel dopravu mezi Británií a deseti dalšími evropskými zeměmi. Současně je jasné, že v průběhu víkendu nedošlo k žádnému průlomu v jednáních mezi EU a Británií. Trhy tak mají strach, že za necelé dva týdny jednoduše spadnou vzájemné vztahy do neprobádaných vod obchodu pod taktovkou WTO.

Loading 


Poté, co v sobotu Boris Johnson představil nová tvrdá opatření, proti výrazně infekčnějšímu novému kmenu koronaviru, jako by se pozornost od jednání o obchodních vztazích mezi EU a Británií přesunula zpět k pandemii. V otázce rybolovu a kontroly dodržování pravidel hospodářské soutěže podle obou stran došlo k mizivému pokroku. A pod tlakem kvůli tomu není jen libra, ale i euro na frontě s dolarem…Dolaru navíc viditelně přes víkend pomohl průlom v jednáních o fiskálním balíku. V republikány ovládaném senátu se podařilo najít kompromis na balíku v celkovém objemu 900 miliard dolarů – půjde tak o druhou největší fiskální injekci v dějinách USA. Dohodu se podařilo dotáhnout do úspěšného konce za pět minut dvanáct, před eventuálním uzavřením vládních úřadů. Zásadní součástí balíku (necelých 300 miliard) je podpůrný program na podporu malých a středních podniků.
Do tohoto týdne tak euro vstoupí v defenzivě a s ním pravděpodobně i středoevropské měny včetně koruny. Zásadní pozornost budou nadále přitahovat jednání mezi EU a Velkou Británií.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *