Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Korunu čekají těžké týdny. Druhá vlna pandemie sílí napříč Evropou včetně sousedního Polska a Německa

Vývoj ekonomiky 20.10.2020 | 13:16 0 Komentářů

Druhá vlna bude korunu v nejbližších týdnech dál dusit. A nijak jí nepomůže ani skutečnost, že nákaza zesiluje i v ostatních evropských zemích a pravděpodobně bude sílit globální nejistota před americkými prezidentskými volbami.

Ačkoliv přijatá omezující opatření zatím nejsou v Česku tak přísná jako během první vlny pandemie, situace je tentokrát vážnější a hrozí delší utažení šroubů. Oproti jaru jsme pandemii nechali rozběhnout do větších obrátek a “tvrdá” forma karanténních opatření tak bude muset být v platnosti pravděpodobně déle, než chce vláda v tuto chvíli přiznat. Druhá vlna pandemické recese na konci roku bude mít pravděpodobně trvalejší dopady do investičních rozhodnutí firem i na trh práce. Takové zprávy mohou zrychlovat odliv zahraničního kapitálu z Česka a vytvářet nový tlak na korunu.

 

Česko patří sice ve zvládání druhé vlny pandemie k nejhorším na světě, ale čísla postupně zrychlují i v sousedních zemích včetně Německa a zejména Polska. To pro korunu může být dodatečný zatěžující faktor. Polský zlotý je “regionálním benchmarkem” a česká koruna na něj má od začátku roku velice silnou vazbu. A pokud by se měla zhoršit situace v Německu, byla by to automaticky špatná zpráva pro všechny středoevropské měny – jednak kvůli horšímu ekonomickému výhledu a současně kvůli dopadu na slabší euro (a silnější dolar), což tradičně středoevropské měny posílá do defenzivy.

V nejbližších dvou týdnech může středoevropským měnám ztížit život i nervozita před americkými prezidentskými volbami. I když je nakonec pravděpodobné “pozitivní vyústění” směřující k dalšímu mamutímu fiskálnímu balíku, předvolební nejistota živená neochotou Donalda Trumpa automaticky uznat eventuální porážku, bude pravděpodobně v nejbližších týdnech posilovat dolar a oslabovat všechny rozvíjející se trhy včetně střední Evropy.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.