CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

20. 10. 2020

0 komentářů

Korunu čekají těžké týdny. Druhá vlna pandemie sílí napříč Evropou včetně sousedního Polska a Německa

 

Druhá vlna bude korunu v nejbližších týdnech dál dusit. A nijak jí nepomůže ani skutečnost, že nákaza zesiluje i v ostatních evropských zemích a pravděpodobně bude sílit globální nejistota před americkými prezidentskými volbami.
Ačkoliv přijatá omezující opatření zatím nejsou v Česku tak přísná jako během první vlny pandemie, situace je tentokrát vážnější a hrozí delší utažení šroubů. Oproti jaru jsme pandemii nechali rozběhnout do větších obrátek a “tvrdá” forma karanténních opatření tak bude muset být v platnosti pravděpodobně déle, než chce vláda v tuto chvíli přiznat. Druhá vlna pandemické recese na konci roku bude mít pravděpodobně trvalejší dopady do investičních rozhodnutí firem i na trh práce. Takové zprávy mohou zrychlovat odliv zahraničního kapitálu z Česka a vytvářet nový tlak na korunu.

Loading



 


 
Česko patří sice ve zvládání druhé vlny pandemie k nejhorším na světě, ale čísla postupně zrychlují i v sousedních zemích včetně Německa a zejména Polska. To pro korunu může být dodatečný zatěžující faktor. Polský zlotý je “regionálním benchmarkem” a česká koruna na něj má od začátku roku velice silnou vazbu. A pokud by se měla zhoršit situace v Německu, byla by to automaticky špatná zpráva pro všechny středoevropské měny – jednak kvůli horšímu ekonomickému výhledu a současně kvůli dopadu na slabší euro (a silnější dolar), což tradičně středoevropské měny posílá do defenzivy.
V nejbližších dvou týdnech může středoevropským měnám ztížit život i nervozita před americkými prezidentskými volbami. I když je nakonec pravděpodobné “pozitivní vyústění” směřující k dalšímu mamutímu fiskálnímu balíku, předvolební nejistota živená neochotou Donalda Trumpa automaticky uznat eventuální porážku, bude pravděpodobně v nejbližších týdnech posilovat dolar a oslabovat všechny rozvíjející se trhy včetně střední Evropy.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *