Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Koruna slábne nad 25,50…, vyčkává na ČNB

BankyInvestice 21.09.2018 | 15:31 0 Komentářů

Česká koruna se ke konci týdne dostala pod tlak a vrátila se do blízkosti 25,50 EUR/CZK. To vše ve chvíli, kdy na globálních trzích jako by nebyly mráčky, rozvíjející se trhy se zklidnily a blíží se zasedání ČNB. Teoreticky by tedy koruna měla být na výsluní, ale zdá se, jako by jí docházel dech. A není se úplně čemu divit. Od ČNB se už podle nás příští týden mnoha pozitivních impulsů nedočká.

Guvernér Rusnok probudil v posledním rozhovoru na trzích sázky na další dva růsty sazeb do konce roku. Relativně agresivní jestřábí výroky podle nás ale primárně odrážely “pouze” záměr připravit trhy na růst sazeb v září. My jsme sice v odhadech růstu sazeb agresivnější než poslední prognóza ČNB, po jejich zvýšení příští týden ale i tak počítáme s jejich dalším nárůstem až v únoru 2019. Pokud na podobnou vlnu budou naladěny příští týden i komentáře guvernéra na tiskové konferenci, koruna si z nich moc nevezme.

Navíc příští týden ve stejný den jako ČNB zasedá i americký Fed. Ten sazby také zvýší, ovšem na rozdíl od ČNB pravděpodobně vyšle jasný signál, že do konce roku mohou jít vzhůru ještě jednou. V takovém prostředí (i když to nebude velké překvapení) se opět rozvíjejícím se trhům nemusí dýchat nejlépe a to nakonec může být pro korunu jistá přítěž.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patri Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.