Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Koruna slábne nad 25,50…, vyčkává na ČNB

BankyInvestice 21.09.2018 | 15:31 0 Komentářů

Česká koruna se ke konci týdne dostala pod tlak a vrátila se do blízkosti 25,50 EUR/CZK. To vše ve chvíli, kdy na globálních trzích jako by nebyly mráčky, rozvíjející se trhy se zklidnily a blíží se zasedání ČNB. Teoreticky by tedy koruna měla být na výsluní, ale zdá se, jako by jí docházel dech. A není se úplně čemu divit. Od ČNB se už podle nás příští týden mnoha pozitivních impulsů nedočká.

Guvernér Rusnok probudil v posledním rozhovoru na trzích sázky na další dva růsty sazeb do konce roku. Relativně agresivní jestřábí výroky podle nás ale primárně odrážely “pouze” záměr připravit trhy na růst sazeb v září. My jsme sice v odhadech růstu sazeb agresivnější než poslední prognóza ČNB, po jejich zvýšení příští týden ale i tak počítáme s jejich dalším nárůstem až v únoru 2019. Pokud na podobnou vlnu budou naladěny příští týden i komentáře guvernéra na tiskové konferenci, koruna si z nich moc nevezme.

Navíc příští týden ve stejný den jako ČNB zasedá i americký Fed. Ten sazby také zvýší, ovšem na rozdíl od ČNB pravděpodobně vyšle jasný signál, že do konce roku mohou jít vzhůru ještě jednou. V takovém prostředí (i když to nebude velké překvapení) se opět rozvíjejícím se trhům nemusí dýchat nejlépe a to nakonec může být pro korunu jistá přítěž.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patri Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.