Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Fed brzy opět zvýší sazby a nebojí se přestřelení inflačního cíle, naznačil zápis ze zasedání

23.05.2018 | 21:44 0 Komentářů

Americká centrální banka Fed zřejmě brzy opět zvýší sazby a nebojí se mírného přestřelení inflačního cíle, ukázal zápis ze zasedání z 1. až 2. května.

Ze zápisu z posledního zasedání amerického Fedu vyplývá, že na základě současného ekonomického výhledu rada guvernérů brzy přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Zápis dále uvádí, že dočasné období s inflací „mírně nad dvěma procenty by bylo konzistentní se symetrickým inflačním cílem a pomohlo by upevnit dlouhodobá inflační očekávání.“

Fed na svém posledním zasedání ponechal sazby beze změny na 1,5 až 1,75 %. Trh nyní očekává, že k dalšímu zvýšení dojde po zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) 12 a 13. června.

Sazby amerického Fedu

Sazby amerického Fedu

Centrální bankéři také diskutovali zplošťování výnosové křivky (snižujícímu se rozdílu mezi výnosy dlouhodobých a krátkodobých státních dluhopisů). Ta je nyní nejplošší od roku 2007.

Tzv. inverzní výnosová křivka, kdy výnosy krátkodobých dluhopisů jsou vyšší než výnosy na jejím tzv. dlouhém konci, je považována za indikátor recese.

Členové FOMC jsou rozpolcení v názoru na vývoj výnosové křivky – někteří ji nyní považují za méně spolehlivý signál budoucí ekonomické aktivity, další členové však zdůrazňují, že historicky značí zvýšené riziko recese.

Alespoň podle dnešní reakce trhu se však výnosová křivka této situaci vzdálila, když po zveřejnění zápisu poklesly výnosy na tzv. krátkém konci.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.