Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Koruna čeká na jasný postoj centrálních bankéřů

Banky 06.02.2019 | 16:53 0 Komentářů

Už zítra bude bankovní rada ČNB na svém prvním zasedání v letošním roce rozhodovat o (ne)zvýšení úrokových sazeb. Bude mít k dispozici novou prognózu, která bude snad o něco realističtější než ty předchozí superoptimistické a navíc ještě dnes dostane k dispozici novou várku dat z české ekonomiky uzavírající předchozí rok.

Trend zpomalování růstu tuzemského hospodářství by měl podpořit názor některých centrálních bankéřů citlivých na vnější rizika, kteří jsou ochotni v současné nejisté době dokonce přimhouřit oko nad stále neposilující korunou. Mohlo by tak přestat dosavadní a osvědčené rozhodovací schéma „čím (oproti prognóze) slabší koruna, tím vyšší sazby“.

Právě horší výsledky ekonomiky a především její zhoršené vyhlídky by měly zafungovat jako brzda v tzv. normalizaci úrokových sazeb, s níž ČNB doposud počítala. A dnešní čísla na tom nejspíše nic nezmění. Jak ukázaly výsledky, tuzemský průmysl nemohl zůstat naprosto imunní vůči slábnoucí zahraniční poptávce v Německu a dalších evropských zemích, zvlášť když už několik posledních indexů nákupních manažerů (PMI) naznačovalo, že manažeři v tomto odvětví očekávají pokles dosavadního – už tak slabšího – tempa výroby.

A tento nový trend potvrdily i statistiky nových zakázek, které indikují vývoj v tomto největším tuzemském odvětví na dalších zhruba šest měsíců. Je to vlastně až nevídané, jak dobře si tuzemský průmysl téměř do konce loňského roku vedl ve srovnání s vývojem v největších evropských ekonomikách.

Pozornost v těchto dvou dnech by proto neměla směřovat jen na samotný výsledek zítřejšího jednání bankovní rady, na její novou – zřejmě méně optimistickou – prognózu a změněnou rétoriku centrálních bankéřů, ale i na dnešní statistiky nových objednávek v průmyslu a ve stavebnictví. Co se stavebnictví týče, zde jsme zaznamenali nárůst o 3,9 % (v listopadu jsme byli svědky stagnace). Naopak objednávky v průmyslu ubraly o 1,4 % při předchozím růstu o 4,8 %.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.