Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Slabá koruna nahrává čtvrtečnímu zvyšování sazeb ČNB

Banky 29.10.2018 | 10:19 0 Komentářů

Analytici se shodují, že bankovní rada České národní banky (ČNB) na čtvrtečním zasedání opět zvýší základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta. Dopad na kurz koruny by přesto mohl být jen minimální.

„Pro zvýšení sazeb hovoří slabá koruna a dosavadní pomalé promítání dřívějšího zpřísňování měnové politiky do úrokových sazeb komerčních bank. Zvýšení sazeb je trhem téměř plně očekávané, takže pokud by ČNB sazby nezvýšila, zavdala by příčinu oslabení koruny,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Centrální banka zároveň ve čtvrtek představí novou makroekonomickou prognózu. Podle Pavla Sobíška by ČNB kromě rozhodnutí zvýšit sazby měla vzhledem ke zvýšeným rizikům vývoje v příštím roce naznačit budoucí zpomalení svého tempa zpřísňování měnové politiky.

„Bankovní rada ČNB podle našeho názoru počtvrté v řadě své sazby na svém příštím jednání zvýší. Tento vývoj je však trhem nyní plně zaceněn, dopad zvyšování sazeb na kurz koruny tak bude patrně minimální,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Na posledním měnově-politickém zasedání na konci září zvýšila centrální banka základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,5 procenta. Proti růstu sazeb se ze sedmičlenné rady postavil pouze Oldřich Dědek.

„Nadpoloviční většina členů bankovní rady se sice během října vyjádřila ve prospěch dalšího zvýšení úrokových sazeb, avšak kumulace vnějších politicko-ekonomických rizik v eurozóně nabádá jednoznačně k opatrnosti. Listopadové zasedání je navíc specifické v tom, že je poslední pro oba viceguvernéry, tedy pro Mojmára Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým následně končí mandát,“ upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.