CZK/€ 24.580 -0,33%

CZK/$ 24.025 -0,84%

CZK/£ 29.165 -0,39%

CZK/CHF 25.145 -0,43%

24. 05. 2021

0 komentářů

Komu a kdy se vyplatí investovat do bitcoinu? Kde lze investovat do kryptoměn?

 

Téma kryptoměn rezonuje společností za poslední týdny opravdu mnoho. Na jedné straně stojí ti, kteří v něm vidí budoucnost, investiční příležitost a revoluci ve finančním sektoru, a na straně druhé pak ti, kteří si myslí, že jde o bublinu, která každou chvílí praskne. Momentální vývoj však ničemu takovému nenasvědčuje. Kde lze tedy případně bitcoin a další kryptoměny nakoupit? A vyplatí se to? 

Investování do bitcoinu je pro mnohé nový trend, nicméně možnost přesunout část svých úspor právě do této digitální měny je možná již od roku 2009. Za dvanáct let své existence jeho cena vzrostla až na neuvěřitelných 63 tisíc dolarů, což je hodnota vztahující se k polovině letošního dubna.

Jeho hodnota však zažívá velké vzrůsty, někdy však i pády, každý den, a to například až o 4 tisíce dolarů. Mnohými lidmi je investice do této kryptoměny považována za hazard a extrémní riziko, nicméně investování do bitcoinu nemusí být vůbec rizikové, jelikož lze nakupovat již od stovek korun.

Konzervativnější investoři stále preferují uchovatel hodnoty například v podobách investičního zlata či investičního stříbra. Nezkusit však bitcoin zakomponovat do svého portfolia alespoň z malé části se v budoucnu může projevit jako značná chyba.

V čem tkví podstata kryptoměn?

Zásadní otázka zní, v čem jsou tedy ty kryptoměny tak přelomové? Existují hluboké definice zacházející až do těch nejmenších detailů, nicméně pro základní pochopení celé myšlenky si člověk vystačí pouze s několika vysvětleními. Pro konkrétní ukázku lze využít právě nejznámější kryptoměna – bitcoin.

REKLAMA

Jedná se o deflační digitální měnu, která představuje alternativu tradičním nekrytým inflačním penězům, které mnozí znají pod názvem fiat měna. Ty již nadále nefungují jako uchovatel hodnoty a tím, že je lze tisknout v neomezené míře, jsou pro monetární politiku značně destruktivní. Oproti nim však bitcoin a další kryptoměny disponují dalšími výhodami.

Kryptoměny jsou založeny pouze na nabídce a poptávce mezi lidmi, nikoliv na monetární politice centrálních bank. To značí fakt, že nemohou být nikterak regulované ani centralizované. Právě decentralizace je jednou z podstat fungování kryptoměn. Banka jakožto prostředník zde již není zapotřebí, čímž prakticky zmizí poplatky za transakce.

O fungování kryptoměn toho bylo za poslední měsíce řečeno hodně, a proto si většina lidí určitý obrázek o těchto alternativních měnách zajisté utvořila. Zájemci o detailnější informace mohou využít web Hardyn.cz, kde lze z oblasti krypta načerpat vše potřebné.

Kde a kdy investovat do bitcoinu?

Řada lidí v současné době stále čeká na nějakou další výraznou korekci ceny bitcoinu, nicméně ideální čas pro jeho nákup se může vzdalovat každým okamžikem.

REKLAMA

Pokud si tedy člověk dané téma náležitě prostuduje a opravdu chce část svých peněz do bitcoinu přesunout, nyní je ten pravý čas. Obecně přijímaná strategie je v každém případě dlouhodobé držení. Samozřejmě existují i tací, kteří na denních grafech zkoušejí spekulovat, nicméně v takových případech se jedná skutečně pouze o hazard.

Dlouhodobost je klíč a pokud se naplní některé předpoklady, tak se bitcoin může tento rok vrátit ke svému rekordu a ještě jej překonat. Odhady napříč trhem jsou však diferencované, tudíž jim nelze přikládat 100% váhu. Kde lze tedy bitcoin případně koupit?

Dnes již investoři nemusí nakupovat výkonné počítače a hledat návody, jak těžit bitcoin, aby dosáhli bohatství. V současnosti existují specializované online burzy i směnárny, kde je možné během pár okamžiků směnit peníze za jakoukoliv dostupnou kryptoměnu.

Mezi oblíbené burzy patří například Coinbase, která svým rozhraním působí velmi jednoduše a nákup bitcoinu na této platformě je ideálním startem do světa kryptoměn. Mimo bitcoin zde lze nakoupit například Ethereum, Dogecoin, Litecoin a zkrátka všechny významnější obchodovatelné kryptoměny.

REKLAMA

Nákup i prodej většinou podléhá drobným poplatkům, nicméně služby, které Coinbase poskytuje za poplatek ve výši 2-3 % zajisté stojí. Pro ostřílenější obchodníky pak existují burzy jako Kraken nebo Binance. V neposlední řadě bychom však neměli opomenout, že při obchodování je důležitá také otázka zdanění kryptoměn.

Vyplatí se stále nákup kryptoměn?

V žádném investičním případě není vhodné sázet vše na jednu kartu, což platí i případě kryptoměn. Jelikož se však může jednat o revoluci v celém finančním sektoru, rozhodně není na škodu popřemýšlet, zda si alespoň část nepořídit. Nakoupit lze až stomiliontinu bitcoinu, tudíž není nutné disponovat velkým kapitálem.

Bitcoin ani další kryptoměny není možné regulovat a na rozdíl od klasických peněz nejsou ukládány na účty třetích stran. Tím lze ušetřit na převodech i dalších transakcích, navíc bez jakéhokoliv zásahu banky.

Někomu se hodnota 36 tisíc dolarů za 1 bitcoin (aktuální cena) může zdát moc, nicméně v dlouhodobém několikaletém měřítku ji mnoho lidí označuje za pouhý začátek, a tak lze právě bitcoin využít jako ideální uchovatel hodnoty. Podobný typ investice pravděpodobně nikdy neexistoval a právě proto se může jednat o zcela unikátní příležitost.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zapomenuté miliony? Digitální dědictví nikdo neřeší

Dědictví se v rámci právní ochrany majetku řeší stále více. Řada lidí sepisuje závěti a přemýšlí nad tím, co bude s jejich nemovitostmi, penězi či dalším majetkem po jejich smrti. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, prakticky nikdo ale neřeší své digitální dědictví – účty a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

04. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.