Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Komodity posílily, brzdí je ale silný dolar

Investice 09.07.2012 | 10:09 0 Komentářů

Poslední summit EU poskytl trhům úlevu. Rally ovšem trvala jen obvyklých 48 hodin. A to než si trhy uvědomily, že byly sice představeny plány na podporu ekonomiky, ale jeho provedení má několik háčků. Investory nepřesvědčilo ani překvapivé snížení sazeb v Číně, které zřejmě nebude dostatečným stimulem na podporu ekonomiky největšího světového odběratele komodit. V důsledku toho se euro opět vezlo na vlně výprodejů, ke které částečně napomohla Evropská centrální banka, když snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Navíc výnosy německý dvouletých dluhopisů spadly až pod nulovou hranici (komentář Saxo Bank).

Komodity, zejména pak ropa, se vezly na počáteční vlně euforie. Tento stav pokračoval do doby, než začaly obavy kvůli jejich dodávkám, které na sebe strhly pozornost a upozadily znepokojení kvůli zpomalení globálního růstu a klesající poptávky. Rally pokračovala i na amerických trzích s obilovinami, protože horko spolu s nedostatkem dešťů ohrožují letošní úrodu. Například cena kukuřice vzrostla jen za tři týdny o 40 procent. Krok se snažily udržet i zlato a stříbro. Brzdil je ale opět silný dolar.

saxo-070912-01

Širší komoditní index DJ-UBS v pouhých dvou týdnech nabral už 10 procent, což je jeden z jeho nejsilnějších růstů za několik let. Jak můžete vidět dole v tabulce, k zotavení po červnovém výprodeji napomohly primárně zemědělství a energie. Oba tyto sektory v minulém týdnu rostly zhruba o 8 procent.

Ropný trh sleduje situaci v Íránu a Norsku

Také na začátku července investoři sledovali situaci v Íránu, protože uvalené sankce opět vyhnaly ropu Brent nad stodolarové hodnoty. Trh reagoval nervózně i kvůli zprávám, že Írán testuje rakety dlouhého doletu, které mohou ohrozit ropné tankery proplouvající přes důležitý Hormuzský průliv. Poté si však investoři uvědomili, že takové kroky státníci, kteří o nich rozhodují, vlastně ani nepodporují. 

Nedostatek íránské ropy s sebou nese riziko, že se trh s ropou dostane do úzkých. A to navzdory značným snahám Saudské Arábie udržet dodávky na rekordních objemech. V případě Lybie poklesly dodávky o 300 tisíc barelů za den, a to především kvůli politickým protestům spojeným s tamními volbami.

Pozornost se teď ale obrátila také na mnohem klidnější část světa, Norsko. Důvodem bylo vyhrocení týden trvajícího sporu mezi pracovníky a vedením norského státního ropného a plynárenského gigantu Statoil, který hrozil propuštěním dělníků a zastavením výroby. Pokud by se v protestu pokračovalo, dopadl by denně na dva miliony barelů ropy. Norská denní produkce je přitom 3,8 milionu barelů. Delší výluka by tak mohla mít vážný dopad na dodávky ropy i na reputaci Norska. Tato země je totiž největším exportérem ropy v západní Evropě a jedním z největších světových vývozců plynu. Všichni proto věří, že norská vláda stejně jako v podobných případech v minulosti zakročí a pomůže najít řešení sporu.

saxo-070912-02

K rally napomohly kupci, kteří na základě technické analýzy pokrývali prodané pozice, protože až do svého návratu nad 100 dolarů ukazoval technický obrázek možnost poklesu až k 72 doalrům za barel.  To přilákalo největší množství investorů zaměřujících se na short selling Brentu od začátku roku 2011. Poté, co nedošlo k potvrzení posledního minima ropy Brent na hodnotě 88,50 dolaru , se nyní dá čekat obchodování do strany v pásmu mezi hranicí rezistence 103,75 dolaru a hranicí podpory 95 dolarů. V následujícím týdnu nejspíše budou pokračovat obavy z klesajících dodávek z Íránu a Norska. Ovšem ekonomická data i nadále ukazují na zpomalení ekonomického růstu a případný růst ceny ropy ze současných úrovní se zdá velmi omezený. Prodávající jsou nyní navíc ve výhodě a mohou si dovolit otestovat sílu hranice podpory po silné rally.

Investice do zlata prostřednictvím ETP jsou na novém rekordu

Investoři využili během hledání býčího trendu k nákupu zlata produkty obchodované na burze (exchange traded product – ETP), čímž se se objem prostředků investovaný v těchto fondech dostal na nový rekord. V minulém týdnu vzrostly prostředky ivnestované do zlatých ETP na rekordních 77,6 milionu uncí, čímž bylo pokořeno předchozí maximum 77,4 milionu z 16. března. Tato záliba v nakupování zlata skrze neúvěrové produkty, ke kterým ETP patří, pokračovala ve vzestupu i navzdory nevýrazných výkonům zlata v posledních několika měsících. Zlaté ETP sice nabízí několik různých firem, ale mezi čtyři největší patří  SPDR, ETF Securities, ZKB a iShares, které drží průměrně 83 procent z investovaných 77,6 milionu uncí.

Spekulativní obchodníci jako jsou třeba hedgeové fondy nebyly o zlatu tolik přesvědčené. O tom svědčí i stažení z pozic – od srpna 2011 a z počátečních 25,6 milionů uncí až na současných 11,6 milionu uncí. V grafu níže můžete vidět, jak rozdílně se v posledních dvou letech těmto dvěma různým typům investic dařilo.

saxo-070912-03

Zlato se i nadále obchoduje kolem 1600 dolarů zatímco stříbro poskočilo nahoru z kritické hranice podpory na 26 dolarech. Zhoršující se ekonomická data a snižování základních úrokových sazeb v Číně a Evropě sice zlatu pomohly, ovšem všechny tyto skutečnosti vedly k další rally na dolaru. To oba kovy zbrzdilo, k čemuž napomohla i horší než očekávaná data o americké zaměstnanosti, která pomohla nahoru dolaru. Než se měna stabilizuje nebo než se dočkáme dalších spekulací ohledně dalšího kvantitativního uvolňování v USA, bude se zlato jen těžko dostávat výše, a to navzdory zvýšeného úsilí ze strany ETP investorů.

Rally na americkém obilí se přelije i do Evropy

Rally na klíčových amerických plodinách pokračuje s tím, jak předpověď na nejbližší období slibuje jen mírný nebo vůbec žádný déšť. Každý den bez kapky deště tak ještě zvyšuje riziko prudkého snížení letošní úrody. Dramatickou třítýdenní rally můžeme vidět u kukuřice, za kterou stojí nejhorší sucha na středozápadě Spojených států za poslední čtvrtstoletí.

Očekávaný pokles úrody kukuřice v USA ovlivnil také ceny evropské pšenice, u které vzrostla poptávka v důsledku náhrady této americké plodiny. Cena pšenice typu Paris Milling byla v posledních dvou týdnech vyšší o více než 20 procent, a to nejen kvůli odhadům slabé americké, ale také ruské a ukrajinské úrody.

saxo-070912-04

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.