Neděle 28. listopadu. Svátek má René.

Kauzy okolo Babiše se rozrůstají

Investice 06.01.2016 | 09:14 0 Komentářů

Ministr financí Andrej Babiš čelí již třem obviněním kvůli čerpání dotací z Evropské unie. Brusel nyní prověřuje, zda-li nedošlo k zneužití postavení velkých firem na úkor těch středních a malých.

Dotace na Farmu Čapí hnízdo a kauza Agrotec v České poště není jediným problémem, kterému čelí Andrej Babiš. Nyní se k celé záležitosti připojil i anonymní podnět ohledně zvýhodnění čerpání dotací pro velké firmy.

Velké české firmy včetně Agrofertu tlačily vládu ke změně rozdělení peněz z programu na podporu podnikání a inovací, kde je k dispozici zhruba 130 miliard korun. Většina je ale podle doporučení Bruselu určena malým a středním podnikům, zatímco pro velké firmy s více než 250 zaměstnanci je vyčleněno jen 20 procent z celkové sumy.

Loni v květnu se proto zástupci velkých podniků a průmyslových svazů sešli ve sněmovně s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným a přesvědčili ho, aby se jejich podíl zvýšil na 40 procent. Záznam této schůzky byl zaznamenán a shrnut do dopisu, který anonym předložil bruselským úřadům jako důkaz.

Je to jen další účelová věc a lež, která má poškodit moji osobu. Já to zásadně odmítám,“ reagoval včera Babiš. Podle šéfa Svazu chemického průmyslu ČR Petra Cingera dopis tlumočí názor více než 80 firem sdružených ve svazu. „Takové dopisy s názory a stanovisky posíláme běžně. Je to jedna z úloh svazu, prosazovat zájmy jeho členů,“ reagoval Cingr a odmítl, že by lobboval jen za Agrofert.

Zdroj: Ihned.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.