Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Jiří Beran: Máme za sebou horké legislativní léto

Ministerstvo financí připravuje jednotný zákon o distribuci na finančním trhu již od roku 2011. Zatím zůstává vzdáleným cílem ministerstva financí zejména kvůli předpisům, které neustále přicházejí z Evropské unie. Regulace zůstává dlouhodobým cílem ministerstva financí, uvedl na konferenci pořádané organizací EFPA Jiří Beran, ředitel odboru Finanční trhy II na Ministerstvu financí.

Ministerstvo financí se snaží o sjednocováním regulace v distribuci. Nechce vytvářet prostor pro regulatorní arbitráž mezi nominálně různými, ale svou podstatou podobnými finančními produkty a mezi různými způsoby distribuce. A nechce zatěžovat distributory sektorově se lišících služeb.

Snahou ministerstva financí je promítnutí kategorizace zprostředkovatelů do zákonů. Chce zavést jednotnou kategorizaci na základě principu odpovědnosti. Rozlišovat by se měli samostatní zprostředkovatelé a vázaní zástupci. Tyto kategorie se liší v odpovědnosti a v tom, kdo koho může zastupovat. 

Ministerstvo financí se snaží také prosadit regulaci vstupu do odvětví. Požadavky na všeobecnou odbornost (maturitní zkouška) a odborné vzdělání (zkouška akreditovanou osobou, které uděluje akreditaci ČNB). Jednotlivé zákony počítají s přechodnými obdobími, v případě například doplnění maturitní zkoušky 3,5 roku. Další regulace se týká požadavků na kapitál, pojištění odpovědnosti a na  řídící a kontrolní orgány.

Ministerstvo financí pracuje na návrhu zákona o úvěru pro spotřebitele, který se bude týkat komplexní úpravy distribuce retailových úvěrových produktů. Stávající úpravu doplňuje o oblast úvěrů na bydlení a o společnou institucionální regulaci. Návrh posiluje odpovědnosti věřitele při hodnocení úvěruschopnosti žadatele o úvěr, zavádí strop pro smluvní pokuty, možnost předčasného splacení u hypoték a účtování pouze účelně vynaložených nákladů, které vznikají při předčasném splacení. Ministerstvo chce také například zpřísnit požadavky na nebankovní distributory (odbornost, důvěryhodnost, kapitál, provozní požadavky) a sjednotit dohled pod ČNB.

Během léta se koalice snažila dohodnout na kompromisním návrhu novely zákona o pojišťovnictví. Zatím došlo ke koaliční shodě v oblasti rozsahu působnosti, zastropování výše provizí, rozložení provizí v čase, storna a výpočet odkupného. Diskuse v současné době pokračují na politické úrovni, hledá se shoda mezi politickými stranami. Jasněji by mělo být příští týden, kdy se bude novela znovu projednávat.

4 komentáře: “Jiří Beran: Máme za sebou horké legislativní léto”

 1. Helena napsal:

  Výborně, nezbývá než jen doufat, že se příští týden konečně tato novela z dílny poslance Šincla schválí a projde, moc bych to naší branži přála (a ano, včetně regulace čistých rizikovek a rozložené výplaty provize rovnoměrně po dobu 5-ti let). Do 1.ledna 2016 už moc času nezbývá, tak aby se stačily na systém nově vyplácených provizí připravit i samotné pojišťovny.

  • pavel-hanzl napsal:

   Ale kdepak! To si vážně myslíte, že se Babiš nechá převálcovat nějakým Šinclem, který místo Prose tentokrát pro regulaci použil svou stranickou kolegyni Juroškovou? Opět za zády pana ministra.

   http://nazory­.euro.e15.cz/ko­mentare/dusan-sramek-jak-sincl-prevalcoval-babise-1231195

   • Helena napsal:

    Ani já, ani Vy pane Hanzle nevíme, jak to nakonec dopadne, takže nám nezbyde nic jiného než si jednoduše počkat. Budu zvědavá na Vaše reakce, pokud bude návrh pana poslance Šincla schválen a vstoupí od 1.ledna 2016 v platnost :0)

   • napsal:

    Tedy Vy ale máte strach o svoje provizní koryto ! Chtěl bych mít aspoň patnáct minut Vaše starosti a obavy, fakt. Já jen doufám, že v Poslanecké sněmovně zvítězí zdravý rozum a provize se rozloží do pěti let (bez zastropování, to mi nevadí, hlavně nic dopředu a ručení jen ty trapné dva roky).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.