Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Jestřábí Fed testuje, co trhy unesou

Banky 15.06.2017 | 14:29 0 Komentářů

Americká centrální banka se nezalekla aktuálně slabých dat a provedla možná nejrestriktivnější krok v tomto hospodářském cyklu. Fed nejenže zvýšil oficiální úrokové sazby o 25 bazických bodů, ale navíc velmi přesně nalinkoval proces smrskávání své bilance.

Ten má být zahájen v druhé polovině roku, přičemž ačkoliv redukce objemu nakoupených dluhopisů má být zpočátku relativně malá (“jen” 10 miliard měsíčně), tak v kombinaci s vyššími úrokovými sazbami půjde o dodatečný restriktivní krok, jenž bude na trzích cítit. Samozřejmě, že nikde není psáno, že Fed vyfukování bilance Fedu opravdu brzy spustí, ale šéfka americké centrální banky vypadala vcelku přesvědčeně o tom, že ekonomika a zejména trh práce je na tom velmi dobře. Kromě toho pak na tiskové konferenci zopakovala názor FOMC, že současný propad (jádrové) inflace je jen dočasnou záležitostí.

Hovoříme-li pak o nové makro-prognóze Fedu, tak asi jejím nejkontroverznějším bodem je zvýšení očekávaného růstu HDP pro tento rok (z 2,1 % v březnu na 2,2 %). Upgrade přitom přichází po velmi slabém růstu v prvním čtvrtletí (1,2 %) a relativně smíšených konjunkturálních datech z druhého čtvrtletí. Například náš běžící odhad růstu HDP pro druhé čtvrtletí hlásí, že ekonomika se pohybuje tempem přibližně 1,6 %.Americký růst by tedy musel ve druhém pololetí opravdu výrazně zrychlit, aby letos dosáhl tempa, který pro něj Fed aktuálně prognózuje.

Nicméně Fed ekonomice asi opravdu věří, neboť jako další jestřábí signál lze považovat i to, že se oproti březnu téměř nezměnila i optimisticky projektovaná trajektorie úrokových sazeb. Američtí centrální bankéři stále počítají s tím, že letos dojde na ještě jedno zvýšení úroků o 25 bazických bodů, přičemž příští rok by oficiální sazby v USA měly být zvýšeny agregovaně o dalších 75 bazických bodů. Dodejme, že takto jestřábí scénář není na trhu ani náhodou.

Sečteno a podtrženo: Fed tentokrát vytasil jestřábí drápy, přičemž zveřejněním přesného plánu na redukci své bilance chce zřejmě otestovat trhy, jak na takové restriktivní plány zareagují. Právě jejich reakce a to, zdali ekonomika opravdu zrychlí, rozhodne o tom, zda “kvantitativní utahování” bude opravdu zahájeno. Janet Yellenová na tiskovce uvedla, že to může být relativně brzy. Podle nás však připadá v úvahu nejdříve září, kromě toho nepřesvědčivé výsledky americké ekonomiky z poslední doby nás vedou spíše k obavám, že další restriktivní krok Fedu (včetně zvýšení úroků) se dostaví nejdříve na podzim.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.