CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

07. 11. 2018

0 komentářů

Jak včerejší volby změnily Ameriku?

 

Republikáni upevnili svou pozici v Senátu a Demokraté se zmocnili Sněmovny reprezentantů. Co to ale znamená pro trhy? Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen předkládá svůj pohled na výsledky amerických voleb do Kongresu.

Loading 

Americký prezident Donald Trump už prohlásil, že úterní volby byly „obrovský úspěch“, avšak skutečnost je následující:

  1. Demokraté převzali Sněmovnu reprezentantů s pěkným náskokem
  2. Republikáni si udrží Senát a dokonce získali několik křesel navíc

K „modré vlně“ podpory pro Demokraty nakonec došlo i nedošlo, protože všeobecné hlasování bylo celkově výrazně pro-Demokraty, zejména v populaci vzdělanějších voličů a žen (při sečtení většiny hlasů v celé zemi o více než 9 %). Výsledky voleb do Sněmovny reprezentantů se však neprojevily tak výrazně ve prospěch Demokratů jako jiné volby v polovině prezidentského období v minulosti – a posílení Republikánů v Senátu znamená, že Kongres je pevně rozdělený. Přesto jde o výrazný úspěch Demokratů, kteří nemají jasný celonárodní program.

Demokraté táhnou

Nová demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů bude znamenat změnu na pozici Vůdce demokratické většiny – tím se s největší pravděpodobností stane Nancy Pelosi – je silná a zkušená, ale jako tvář „Demokratického odporu“ nepředstavuje příliš charismatickou politickou osobnost.

Málo sledovaná změna, kterou při minulé schůzi prosadili Republikáni, znamená, že předseda výboru může kohokoli předvolat bez většinového schválení výboru. Cílem by se mohly stát například záležitosti, jako jsou Trumpova daňová přiznání nebo obchody s nemovitostmi. Demokraté už naznačili, že tuto pravomoc hodlají plně využít.

REKLAMA

Demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů znamená, že Trump a jeho konzervativní agenda budou narážet na velké překážky, takže neočekávejme nové snižování daní nebo rozšíření legislativy.

Demokraté už naznačili, že budou „spolupracovat“ s Trumpem, pokud to budou považovat za přínosné pro Spojené státy – tj. zřejmě v oblasti infrastruktury (což v USA stejně nebude nikdy fungovat, protože finanční zátěž nesou jednotlivé státy), nebo u menších daňových škrtů, pokud se do dalších voleb v roce 2020 projeví další pokles ekonomiky.

Moje hodnocení

Demokraté dosáhli vítězství potřebného pro to, aby oživili kampaň pro volby v roce 2020, ale tato strana nemá vizi a potřebuje se definovat jinak než jako „protitrumpovská“.

Trump nevyhořel, avšak síla jeho konzervativního programu narazila.

Spojené státy zůstávají více rozdělené než kdy dříve a obě strany mají velké – opravdu velké – problémy s identitou: Republikáni stojí a padají s Trumpem a nemají oporu v rostoucích demografických skupinách ve Spojených státech, zejména ne v největší americké generaci – mileniálech.

A jak jsem řekl, Demokraté nemají skutečný program a nedokázali si vytvořit jasnou identitu. Kolísají mezi středovými tendencemi a progresivitou (představte si sociální demokraty/Bernieho Sanderse).

REKLAMA

Reakce trhu:

Akciové futures mírně vzrostly – „oživení z úlevy“ by v příštích 48 hodinách mohlo pohnout indexy NAS a SPX.

Banky a farmacie by na tom mohly být hůř.

Dolar – žádný vliv

Na co si dát pozor:

Trump a Čína – vzhledem k tomu, že Trumpovy možnosti provádět fiskální expanzi jsou nyní omezené, bude se soustředit na vlastní znovuzvolení a použije k tomu anti-imigrační nálady a odpor k Číně.

Nezapomínejme, že tyto volby jsou výrazně „sezónní“ – volebnímu roku v polovině období obvykle předcházejí roční minima a následujících dvanáct měsíců je obvykle pozitivních. Nezapomínejme však na čtyři apokalyptické jezdce:

REKLAMA

  1. Objem peněz – klesá
  2. Cena peněz – roste
  3. Ceny energií – rostou
  4. Geopolitická rizika – rostou

Závěrem

Dobrá zpráva ze včerejška je, že nová Sněmovna reprezentantů bude lépe odrrážet americkou společnost, protože v ní bude:

– první muslimská kongresmanka

– první somálská kongresmanka, imigrantka

– první přiznaný gay zvolený guvernérem

– nejmladší žena zvolená do Kongresu

Včera večer se tvořila nová historie.

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom a CIO Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *