CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

29. 06. 2012

1 komentář

Jak platit na dovolené v zahraničí – kartou nebo v hotovosti?

 


 

Největší podíl na celkových nákladech má měnový kurz, za který peníze směňujeme. Rozlišují se dva typy kurzů – devizový a valutový. Devizový kurz platí pro bezhotovostní transakce (platba kartou, výběr z bankomatu) a valutový kurz pro operace v hotovosti (směnárny). Teoreticky by měl být pro klienta devizový (bezhotovostní) kurz výhodnější jak pro nákup, tak pro prodej cizí měny. Pro banku jsou totiž bezhotovostní operace levnější (u hotových peněz je vyšší riziko krádeže či přijetí padělku), a proto je může nabízet levněji. V praxi to většinou platí, ale ne vždy. Některé menší banky kompenzují jinak nízké poplatky horším kurzem pro výměnu peněz svých klientů při platbách kartou v zahraničí a naopak existují směnárny, u kterých lze cizí měnu (eura, dolary) pořídit v hotovosti levněji než u bank v bezhotovostním styku. Záleží proto na správném výběru banky či směnárny.

Jaký způsob výměny peněz je tedy nejvýhodnější?

  1. Výběr z bankomatu v zahraničí

Záleží na výši poplatku za výběr, který bývá většinou celkem vysoký (okolo 100 Kč za jeden výběr + procentuální část z objemu vybírané částky), a proto se vyplatí pro výběry vyšších objemů peněz. U některých nadnárodních finančních skupin však mohou být poplatky při využití jejich vlastní sítě bankomatů velmi nízké. V takovém případě je lze využívat i pro výběry menších částek, neboť většinou bude kurz, za který směňujeme, výhodnější než ve směnárnách.

  1. Platba kartou v zahraničí

Placení kartou je ve většině případů bez poplatku, takže jej lze doporučit. Výhodou je, že dosáhneme na výhodnější měnový kurz (ale ne u všech bank – viz výše) a nemusíme s sebou vozit mnoho hotovosti. Na druhou stranu se však nedá kartou platit všude.

  1. Výměna peněz v hotovosti

Probíhá ve směnárně či bance za valutový kurz. Ten je až na některé výjimky méně výhodný, a proto lze tuto variantu doporučit spíše jako doplňkovou. Známe-li však spolehlivou směnárnu s dobrým kurzem nebo nám naše banka umožňuje výběry ze zahraničních bankomatů za ceny podobné výběrům v ČR, pak se nemusíme obávat větších plateb i v hotovosti.

Z výše uvedeného vyplývá, že obecně je nejvýhodnější variantou platit bezhotovostně kartou všude, kde to jde, a hotovost používat spíše při menších platbách.

REKLAMA

David Kufa, Conseq Investment Management, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Monika

    7 června, 2013

    Není nad starý dobrý cash, u banky se pořad někde platí, hlídáte její kurz, poplatky za výběr, poplatky za směnu atd. je to zlo, raději směnárna a hotovost. Jen si musíte najít tu spolehlivou v Praze třeba http://www.nekazanka-exchange.cz a v Brně Ariana, ale tam jsem měnila jen 2×

    Odpovědět