Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Investoři jsou zvědaví, zda se ČNB rozhodla změnit výhled lhůty současných intervenčních opatření

Makro 30.06.2014 | 14:38 0 Komentářů

Euro po většinu uplynulého týdne profitovalo z oslabení ostatních světových měn a to zejména vůči americkému dolaru a britské libře. Tyto zisky však nebyly podloženy zlepšením ekonomických ukazatelů nebo výhledem většího hospodářského růstu eurozóny.

Oslabení dolaru bylo spíše založeno na horším výsledku amerického HDP za 1. čtvrtletí. Ten byl pro investory nečekaným zklamáním, které se ještě zvýšilo po zveřejnění slabších údajů podnikatelského sentimentu. Tato data tak potvrdila nedávný postoj Fedu, který i nadále zachovává mimořádně volné nastavení měnové politiky

Tento vývoj vedl k růstu akciových trhů a k celkovému snížení averze obchodníků vůči riziku, což bylo pro euro pozitivní. Další růstový potenciál libry byl omezen výroky guvernéra Bank of England, které byly v kontrastu s komentáři z předchozího týdne. Protichůdný výhled budoucího nastavení měnové politiky vyvolal otázky kolem důvěryhodnosti guvernéra, což také přispělo k určitému oslabení britské měny. 

Česká měna během týdne usilovala ve vztahu k euru o posílení, když se obchodníci s korunou snažili otestovat odhodlání ČNB bránit minimální hranici koruny k euru. Zástupci centrální banky na svém čtvrtečním zasedání rozhodli o ponechání úrokových sazeb na rekordním minimu 0,05%. ČNB kromě jiného dále znovu zdůraznila svoji rezoluci udržet minimální spodní kurz koruny vůči euru na hranici 27 CZK/EUR, zatímco její horní strop ponechává na vývoji na devizových trzích. Tento vývoj byl do značné míry očekáván, a proto neměl na korunu až tak zásadní dopad. V neprospěch středoevropských měn také vyznělo zvýšení geopolitického rizika v Iráku a na Ukrajině. 

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ČNB. Investoři budou chtít vidět, zda centrální banka rozhodla změnit výhled lhůty současných intervenčních opatření. K dalším vodítkům týkající se dalšího výhledu koruny by také mohly přispět nejnovější ukazatele maloobchodních tržeb a výrobní index PMI. Index PMI za květen vzrostl na 3-leté maximum, když guvernér ČNB nedávno uvedl komentoval zlepšující se situaci spotřebitelů. Lepší makrodata by mohla koruně poskytnout určitou podporu v případě, že by se situace na geopolitické scéně zlepšila.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.