Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Investiční životní pojištění může přijít o podporu státu

Poslanec Patrik Nacher (ANO) prosazuje odejmutí daňového zvýhodnění IŽP. Důvodem jsou tisíce stížností klientů a řada sporů u finančního arbitra i soudů. Finanční arbitr přitom ve většině případů rozhodl ve prospěch stěžovatelů. Podle Nachera si státní podporu zaslouží spíše stavební spoření nebo penzijní připojištění.

„Je absurdní, aby stát zvýhodňoval, a tím tak i propagoval produkt, který k sobě magnetizuje tolik sporů,“ uvedl pro deník E15 Patrik Nacher. „U řady smluv chybí prvek rizikového pojištění. Existují takové, kde je pro případ úmrtí deset tisíc korun nebo i nula korun. Účel samotného pojištění tak není plněn,“ dodal Nacher.

Návrh má podporu ministerstva financí, které cílí na rušení daňových výjimek. Česká asociace pojišťoven ke zvýšení transparentnosti a důvěryhodnosti produktu vytvořila kalkulačku pro srovnání napříč pojišťovnami„Investiční životní pojištění je pouze jedním z produktů životního pojištění. Vedle krytí nejrůznějších rizik plynoucích z každodenního života umožňuje i tvorbu finančních rezerv,“ říká mluvčí ČAP Veronika Nová. Centrální banka konstatuje, že zrušení daňového bonusu je v kompetenci vlády.

Mimo absence rizikového pojištění jsou hromadně napadány také smlouvy, u kterých nebyla předem definována provize zprostředkovatelům. Ta v některých případech může dosáhnout až 24 měsíců pojištění.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.