CZK/€ 23.770 -0,08%

CZK/$ 21.797 -0,75%

CZK/£ 26.892 -0,45%

CZK/CHF 23.801 +0,37%

05. 04. 2016

0 komentářů

Intervence ČNB oživily český export

 


 

Kurz koruny vůči euru je uměle udržován na hranici 27 korun za euro. Bez intervencí ČNB by se nyní kurz pohyboval okolo 25 korun za euro. Pro český export to znamená rozdíl 143 miliard korun za rok.

Letos by český export mohl dosáhnout nového maxima. Limitující je však nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v průmyslu. „Pokud této dynamiky nedosáhneme, tak to bude právě vlivem nedostatku pracovních sil,“ řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Stabilní vývoz českých výrobců je v Asii, kde je trh uklidněný. Naopak k tomu je trh ruský, kde export klesá a tento vývoj se očekává i v budoucnu. „Na druhou stranu někteří exportéři znovuobjevují trhy bývalého socialistického bloku, konkrétně Rumunsko a Bulharsko. Velká očekávání v současné době vzbuzuje i Írán,“ uvedl ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.
Zdroj : E15.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *