Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Intervence ČNB oživily český export

Investice 05.04.2016 | 12:26 0 Komentářů

Pozitivní výsledek po intervenčním zásahu ČNB vykazují čeští exportéři jejichž vývoz se za poslední dva roky zvýšil o 400 až 450 miliard korun. Letos se očekává, že tuzemský export by mohl dosáhnout nového rekordu a překročit hranici 4 bilionů korun.

Kurz koruny vůči euru je uměle udržován na hranici 27 korun za euro. Bez intervencí ČNB by se nyní kurz pohyboval okolo 25 korun za euro. Pro český export to znamená rozdíl 143 miliard korun za rok.

Letos by český export mohl dosáhnout nového maxima. Limitující je však nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v průmyslu. „Pokud této dynamiky nedosáhneme, tak to bude právě vlivem nedostatku pracovních sil,“ řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Stabilní vývoz českých výrobců je v Asii, kde je trh uklidněný. Naopak k tomu je trh ruský, kde export klesá a tento vývoj se očekává i v budoucnu. „Na druhou stranu někteří exportéři znovuobjevují trhy bývalého socialistického bloku, konkrétně Rumunsko a Bulharsko. Velká očekávání v současné době vzbuzuje i Írán,“ uvedl ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.