CZK/€ 24.375 +0,06%

CZK/$ 23.139 -0,71%

CZK/£ 28.387 -0,11%

CZK/CHF 24.780 +0,38%

05. 04. 2016

0 komentářů

Intervence ČNB oživily český export

 


 

Kurz koruny vůči euru je uměle udržován na hranici 27 korun za euro. Bez intervencí ČNB by se nyní kurz pohyboval okolo 25 korun za euro. Pro český export to znamená rozdíl 143 miliard korun za rok.

Letos by český export mohl dosáhnout nového maxima. Limitující je však nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v průmyslu. „Pokud této dynamiky nedosáhneme, tak to bude právě vlivem nedostatku pracovních sil,“ řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Stabilní vývoz českých výrobců je v Asii, kde je trh uklidněný. Naopak k tomu je trh ruský, kde export klesá a tento vývoj se očekává i v budoucnu. „Na druhou stranu někteří exportéři znovuobjevují trhy bývalého socialistického bloku, konkrétně Rumunsko a Bulharsko. Velká očekávání v současné době vzbuzuje i Írán,“ uvedl ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.
Zdroj : E15.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *