Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Intervence ČNB dva roky poté. Přirozené posilování kurzu by exportérům ubralo 400 miliard

Banky 02.11.2015 | 12:01 0 Komentářů

Bilance českého zahraničního obchodu by si pohoršila o 70 miliard a státní pokladna by v konečném důsledku přišla o sedm miliard korun. Konstatuje to analýza Asociace exportérů (AE) k druhému výročí zahájení intervencí ČNB.

Za období 2013 – 2014 intervence ČNB přinesla exportérům 240 mld. Kč, v bilanci zahraničního obchodu 25 mld. Kč a na daních, odvodech a nižších mandatorních výdajích přinesla do státní pokladny 9 mld. Kč.

Slabší koruna podpořila vývoz a následně i investice v průmyslu. To se promítlo do vyšší zaměstnanosti, rychlejšího růstu mezd a spotřeby,“ shrnuje místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Vlivem kurzového závazku ČNB vzniklo zhruba 25 tisíc pracovních míst, odhaduje Asociace exportérů. I přes oslabení kurzu byla inflace v období 2014 – 2015 druhá nejnižší v dějinách ČR.

Volatilita kurzu koruny, která je zásadní z hlediska plánování jak pro export, tak pro import,  byla vloni nejnižší za posledních dvacet let (konkrétně 2,1 %), letos jen mírně vzrostla na 5,1 %,“ zdůrazňuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund

Zdroj: Asociace exportérů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.