Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Inflace stagnuje již devátý měsíc po sobě. Analytici jsou spokojení

Investice 11.09.2017 | 17:13 0 Komentářů

Srpnová inflace skončila podle očekávání na úrovni 2,5 %. Spotřebitelské ceny meziměsíčně poklesly o 0,1 %, a to především zásluhou sezónního vývoje cen potravin. Vedle nich mírně díky výprodejům zlevnilo sezónní oblečení a obuv, zatímco ceny dovolených naopak ve vrcholící sezóně zamířily ještě více nahoru.

Meziročně inflace sice stagnuje, avšak tlak na pokles cen rozhodně nezmírňuje. Jen za potraviny nyní spotřebitelé platí o 5,6 % více než loni především v důsledku zvyšování cen mléčných výrobků a masa. Rostou i náklady na bydlení s tím, jak se zvyšuje nájemné a ceny některých energií.

Ačkoliv se na růstu inflace letos podílí nejvýznamněji ceny potravin, které se v průměru zvýšily o necelých pět procent, růst cen v ekonomice je již poměrně plošný,” uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Zrychlující inflace donutila Českou národní banku (ČNB), aby v dubnu letošního roku ukončila intervenci proti koruně. Koruna pak velmi rychle posilovala a prorazila hranici 27 korun za euro. Nyní se drží na hranici 26 korun, která se zatím prolomit nedaří.

V posledním čtvrtletí sice česká měna hranici 26 korun za euro prolomí, ale jako brzda zrychlující inflaci se zatím koruna nejeví jako dostatečně účinná. Pokud by centrální banka nezvýšila sazby již v září, s vysokou pravděpodobností se k tomu rozhodne v listopadu,” uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.